Jak poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?

Nadmierne wypadanie włosów jest powszechnym problemem, który może dotyczyć kobiet jak i mężczyzn. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych faktów na temat wypadania włosów oraz po krótce opisujemy, jak sobie można z tym problemem radzić.

Problem z wypadaniem włosów najczęściej jest spowodowany przez łysienie androgenowe

Po pierwsze, należy wiedzieć, że wypadanie włosów jest czymś w pełni naturalnym. Dorosły człowiek ma na głowie około 100 – 200 tysięcy włosów. Z czego każdy włos rośnie od 3 do 5 lat po czym włos naturalnie wypada. Nie ma w tym nic niepokojącego, jednak problem zaczyna się, gdy wypadanie włosów jest nadmierne i są widoczne efekty np. w postaci łysienia.

Problem z łysieniem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, chociaż trzeba przyznać, że znacznie częściej na problem z łysieniem narażeni są mężczyźni. Szacuje się, że nawet 40% mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat cierpi na łysienie androgenowe. Do tego warto wiedzieć, że aż 90% problemów związanych z wypadaniem włosów jest spowodowanych właśnie przez łysienie androgenowe. Ten typ łysienia jest związany z negatywnym wpływem męskich hormonów androgenów. Androgen DHT powstaje w skórze głowy, prostacie i nadnerczach.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Jest co najmniej kilka wskazówek dotyczących walki z łysieniem androgenowym. Podstawowym sposobem jest stosowanie inhibitorów DHT, które pozwalają zahamować przemianę testosteronu do DHT. W tym celu stosuje się specjalne leki rozszerzające naczynia krwionośne.

Kolejnym sposobem jest stymulowanie mieszków włosowych poprzez laseroterapię. Po takim zabiegu odbudowują się zredukowane mieszki włosowe i w efekcie wydłuża się cykl wzrostu włosów i przywracany jest porost włosów.

Ponadto, pozostaje jeszcze przeszczep włosów, który w wielu przypadkach jest najskuteczniejszym rozwiązaniem dającym stosunkowo szybkie efekty. Przeszczep można wykonać metodą FUT oraz FUE. Oczywiście przed zdecydowaniem się na przeszczep niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Źródło zdjęcia:

goodluz / Shutterstock.com