Jak pielęgnować storczyki?

Storczyk to roślina, która jest ozdobą prawie każdego domu i dlatego większość z nas chce żeby kwiaty pozostały jak najdłużej. Niestety dla wielu osób problemem jest uprawa, zatem jak zadbać o storczyki aby kwitły przez cały czas, wyjaśnimy to w artykule poniżej.

Czym należy się sugerować przy zakupie storczyków?

Zanim zajmiemy się uprawą, warto poświęcić kilka zdań na temat jakie kwiaty wybrać. Przy zakupie storczyków skupiajmy się tylko na tych zdrowych odmianach, bez plam na liściach i ze zdrowymi korzeniami, jeżeli wybieramy roślinę dwupędową, to bez zwiędniętych kwiatów, (ciężko będzie nam określić jaki jest realny kolor storczyka) ale za to z wieloma pąkami, które będą stopniowo mogły się rozwijać już u nas w domu. Łodygi powinny być twarde i zielone, nigdy suche i łamliwe. Ogółem wybieramy tylko te okazy, które są w jak najlepszej kondycji. Jeżeli do końca nie jesteśmy w stanie określić czy storczyk, którego chcemy wybrać jest na pewno w dobrym stanie, zawsze poprośmy o radę pracownika sklepu.

W jakim miejscu będzie mu najlepiej?

Storczyki lubią dużo słońca, więc najlepiej ustawiać je po stronie wschodniej na parapecie, gdzie tego światła w ciągu dnia będzie najwięcej. Zimą uważajmy z temperaturą grzejnika, gdyż storczyki nie lubią, zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli storczyki będą umieszczone w zaciemnionym miejscu, istnieje mała szansa na ponowne zakwitnienie, dlatego postarajmy się, aby zapewnić naszym roślinom jak najwięcej fotosyntezy.

kwetroplatw

Podlewanie storczyków

Storczyki należą do roślin epifitycznych, charakteryzują się tym, że w naturze rosną one na drzewach, o czym świadczą silne korzenie powietrzne. Ze względu na życie storczyka w doniczkach, zapewniamy mu lekkie, przepuszczalne podłoże (kupujemy specjalną ziemię do storczyków) i wilgoć w powietrzu. Rośliny należy nawadniać na początku dnia, najlepiej rano. Dzięki temu zarówno korzenie, jak i podłoże przy storczyku zdążą wchłonąć wodę i lekko obeschnąć. Ważną rolę ogrywają pory roku, klimat, wilgotność w powietrzu, ale i ekspozycja rośliny na słońce. Może okazać się, że latem storczyk będzie wymagał nawodnienia co 2-3 dni, za to zimą – raz na dwa tygodnie. Najlepiej jak będziemy obserwować doniczkę wewnątrz, bo stan korzeni w przepadku podlewania jest najważniejszy. Jeżeli są zielone i soczyste, to oznacza, jest jeszcze jest sporo wody, gdy stają się blade należy je podlać.

Przesadzanie storczyków

Tak jak inne rośliny, storczyki raz na dwa lata też potrzebują przesadzenia. Jeżeli korzenie są już bardzo rozrośnięte, to znak, że nadeszła pora na zmianę ziemi i doniczki. Ważne jest, żeby zacząć przesadzanie od dokładnego sprawdzenia korzeni, jeżeli są uszkodzone, należy je odciąć sekatorem. Decydując się na zakup doniczki, kierujmy się wyborem, żeby nie była za mała, korzenie nie mogą być ściśnięte. Doniczka przezroczysta będzie najlepszym wyborem, trzeba tylko pilnować żeby ścianki doniczki nie zarastały glonami, które zabierają składniki pokarmowe naszym storczykom, stanowiąc dla nich konkurencję.

Trzymając się zasad wymienionych powyżej stworzymy świetny komfort dla naszych roślin a storczyki świetnie będą czuły się w naszych mieszkaniach, zdobiąc je swoimi pięknymi kwiatami.