Inkontynencja to dolegliwość, z którą zmaga się zdecydowanie większa liczba kobiet niż mężczyzn. Wbrew powszechnej opinii nie jest to związane jedynie z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Na nietrzymanie moczu wpływ ma nie tylko poród i ciąża, ale i nadmierna masa ciała. Dowiedz się, w jaki sposób otyłość wpływa na inkontynencję i co możesz zrobić, by zapobiec temu problemowi.
Nadwaga i otyłość – choroby cywilizacyjne XXI wieku
Z roku na rok coraz więcej osób zmaga się z nadmiernymi kilogramami, które bardzo często stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. O otyłości mówi się, gdy tkanka tłuszczowa stanowi powyżej 25% masy ciała u mężczyzn bądź 30% u kobiet. Wskaźnikiem jest również BMI, które oblicza się dzieląc masę ciała przez podniesiony do kwadratu wzrost. Według Światowej Organizacji Zdrowia o nadwadze można mówić, gdy BMI znajduje się w przedziale 25-29,5 kg/m2, a jeśli chodzi o otyłość – powyżej 30 kg/m2.
Do przyczyn otyłości i nadwagi zaliczyć można przede wszystkim nieprawidłową dietę oraz brak aktywności fizycznej. Duże znaczenie mają także różnego rodzaju choroby, np. nadczynność tarczycy czy też zaburzenia odżywiania.
Czy nadwaga i otyłość mają wpływ na nietrzymanie moczu?
Zbyt duża masa ciała to źródło wielu problemów zdrowotnych. Oprócz zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób serca oraz cukrzycy typu 2, otyłość może przyczynić się także do pojawienia się problemów z nietrzymaniem moczu. Najczęściej występującym rodzajem tego typu dolegliwości jest inkontynencja wysiłkowa i mieszana.
Nadmierne kilogramy powodują duży nacisk na narządy wewnętrzne, w tym pęcherz, a także mięśnie dna miednicy. Bardzo często jest on na tyle silny, że powoduje niemożliwy do opanowania wyciek moczu. Początkowo może on przydarzać się podczas czynności takich jak kichanie czy kaszel, a z czasem pojawiać się będzie także przy wstawaniu, a nawet w trakcie spoczynku.
Jak sobie z tym radzić?
Problem nietrzymania moczu wśród osób otyłych bądź z nadwagą pojawia się niezwykle często. Aby zadbać o swoje zdrowie i pozbyć się wielu dolegliwości związanych z nadmiernymi kilogramami, warto podjąć odpowiednie kroki. W pierwszej kolejności należy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia związane z dietą. Z jadłospisu należy usunąć przede wszystkim produkty wysoko przetworzone i bogate w tłuszcze. Najlepiej udać się po pomoc do specjalisty dietetyka, który stworzy specjalny plan odżywiania uwzględniając wszelkie indywidualne potrzeby organizmu. Dobrze jest również skonsultować się z fizjoterapeutą oraz uroginekologiem, który dobierze odpowiednie metody leczenia inkontynencji.
Proces odzyskiwania szczupłej sylwetki i powrotu do zdrowia jest dość długotrwały. Aby zminimalizować ryzyko popuszczania, warto korzystać z produktów higienicznych dostępnych na rynku. Wśród nich znaleźć można przede wszystkim wkładki i podpaski, które nie zawsze jednak spełniają swoje zadanie. Dla kobiet, które pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo przez cały dzień, idealnie sprawdzą się tampony na nietrzymanie moczu polskiej marki URITAM. Ten innowacyjny produkt uniemożliwia wyciek moczu, jest dyskretny i niewidoczny pod bielizną. Jego ogromną zaletą jest możliwość korzystania z niego nawet do 12 godzin. Tampony na nietrzymanie moczu przywracają pewność siebie i pozwalają uniknąć stresujących sytuacji związanych z popuszczaniem.