Jak oświetlić mały pokój – poradnik

Małe pokoje mogą mieć wyjątkowy charakter o ile domownicy zadbają o ich urok oraz funkcjonalność. Nie łatwo w pełni wykorzystać potencjał małych pomieszczeń. Tym bardziej dla wielu z nas nie będzie oczywistym poprawne dobrania oświetlenia.

Niejednokrotnie stajemy przed wyzwaniem jak zaaranżować mały pokój. Staramy się odpowiednio dobrać kolory ścian oraz mebli, a często zapominamy o potencjale, który daje nam oświetlenie. To dzięki właściwie dobranemu oświetleniu możemy optycznie powiększyć nasz mały pokój i sprawić by stał się wyjątkowym miejscem. Rozwiązań technologicznych jest wiele warto odwiedzić np. internetowy sklep z oświetleniem iluve, który znajdziesz pod tym linkiem Iluve. Nim jednak ruszysz po inspiracje i na zakupy poznaj kilka podstawowych zasad oświetlania małego pokoju.

Zrezygnuj z żyrandoli z kloszami skierowanymi do dołu, które sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. Klosze skierowane w dół generują cień na suficie, który zmniejsza optycznie pokój. Jeżeli lubisz żyrandole, koniecznie wybierz taki, którego klusze skierowane są do góry i pomaluj sufit na biało. W ten sposób optycznie powiększysz przestrzeń.

  • Umieść w pokoju kilka źródeł światła. Takie rozwiązanie zwiększy atrakcyjność pomieszczenia i podniesie użyteczność bowiem masz większą swobodę w doświetlaniu określanych części, np. do czytania, czy pracy. Doskonałym rozwiązaniem będą kinkiety, oczywiście zwrócone ku górze. Atrakcyjne są również halogeny, czy taśmy led, którymi możesz doświetlić na przykład półki.
  • Wybieraj przeźroczyste klosze, które „nie zbierają” przestrzeni. Skoro możesz przez nie widzieć, to tak jakby ich nie było. Warto wybrać klosze szklane lub imitujące szkło.
  • Jeżeli mały pokój pełni funkcję sypialni pamiętaj, że światło wysokim natężeniu do zwykle problemy z zasypianiem. Najlepiej zatem postawić na światło o strumieniu do 70 lm
  • Jeżeli w Twoim małym pokoju postawisz telewizor lub będzie on służył pracy przy komputerze warto pamiętać, że światło emitowane przez ekrany jest chłodne o dużej ilości światła niebieskiego w widmie. Ono również ma niekorzystny wpływ na nasz sen, stąd często doradza się osobom mającym problem z zasypianiem, by unikali telewizora przynajmniej na 2 godziny przed snem. Problem ten pomaga rozwiązać doświetlenie ściany za telewizorem z wykorzystania światła ambientowego. Warto rozważyć produkty, które oferuje sklep philips hue, czyli taśmę LED Lightstrip Philips Hue oraz podczepiane lampy Hue Play.

Jak widzisz optymalne oświetlenie małego pokoju wymaga odrobiny zaangażowania przy doborze źródeł światła, ale nie jest niewykonalne. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą, którą prezentuje nasz ulubiony sklep z oświetleniem. https://iluve.com/oswietlenie/philips-hue?custom_availability%5B%5D=Aktualnie+dost%C4%99pne – pod tym linkiem znajdziesz ich aktualną ofertę.