Jak ocenić stan flory bakteryjnej w pochwie?

jak-ocenic-stan-flory-bakteryjnej-w-pochwie

W pochwie bytują bakterie, które tworzą kwaśne środowisko, zabezpieczając drogi rodne przed patogenami. Zaburzona równowaga flory bakteryjnej pochwy może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz przyczynić się do rozwoju infekcji i stanów zapalnych. Biocenozę pochwy można zbadać u ginekologa. Przeczytaj, kiedy należy udać się na badanie czystości pochwy.

Dlaczego prawidłowa flora bakteryjna pochwy jest tak ważna?

Bakterie Lactobacillus zabezpieczają nabłonek pochwy przed inwazją patogenów. Jeśli w pochwie panuje biocenoza, bakterie chorobotwórcze tlenowe i beztlenowe nie mogą przetrwać w niesprzyjającym dla nich środowisku. Prawidłowe pH pochwy powinno być kwaśne, czyli mieścić się w zakresie od 3,5 do 4,5. Takie warunki pozwalają minimalizować ryzyko rozwoju poważnej infekcji lub rozwoju zakażenia. Florę bakteryjną pochwy można ocenić za pomocą tzw. badania czystości pochwy.

Negatywny wpływ na biocenozę pochwy może mieć nieprawidłowa higiena okolic intymnych (zarówno zbyt rzadkie podmywanie, jak i zbyt dokładne, z użyciem mocnych środków myjących). Warto korzystać ze specjalnych środków do higieny intymnej, które mają pH dopasowane do pH pochwy. Unikać należy noszenia bielizny z syntetycznych materiałów, a także perfumowanych podpasek i wkładek (mogą one nie tylko powodować podrażnienia, ale też zwiększać temperaturę miejsc intymnych, uniemożliwiając przepływ powietrza). Inne przyczyny problemów z biocenozą pochwy to m.in.: zaburzenia hormonalne, stosowanie antybiotyków, duża liczba partnerów seksualnych.

Badanie czystości pochwy – wskazania i przebieg

Badanie czystości pochwy wykonuje się w ramach profilaktyki oraz w przypadku podejrzenia infekcji lub stanu zapalnego. Badanie biocenozy pochwy jest obowiązkowe dla ciężarnych, ponieważ infekcje oraz stany zapalne mogą zagrażać rozwijającemu się płodowi. Jednym z gabinetów ginekologicznych, w których można wykonać badanie czystości pochwy, jest Gabinet Ginekologiczny Dr n. med. Anny Kluz-Kowal. Objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia flory bakteryjnej pochwy to np.: upławy, ból, pieczenie, świąd. Badanie biocenozy pochwy polega na pobraniu materiału do badania laboratoryjnego. Przeprowadza się je w pozycji siedzącej na fotelu ginekologicznym. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, a następnie wymazówkę. Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Wynik ocenia się według kilkustopniowej skali, która pozwala szczegółowo opisać stan flory bakteryjnej pochwy.