Jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu?

Biurka stanowią bardzo ważny element wyposażenia pokoju dziecięcego, młodzieżowego czy biura, gdyż spędza się przy nich zazwyczaj kilka godzin dziennie. Odpowiednio dobrany mebel gwarantuje właściwą postawę ciała i sprawia, że prace biurowe stają się przyjemnością. Jaka wysokość sprawdzi się najlepiej?

Wysokość biurka – jaka jest optymalna?

Wygodne biurko oraz krzesła biurowe to ważny duet, który zapewnia komfort w trakcie pracy. Oczywiście pod warunkiem, że są właściwie dobrane. Dobre biurka zapewniają ergonomiczną pozycję ciała i pozwalają uniknąć nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Co ciekawe niewłaściwa pozycja przyczynia się także do problemów z nadgarstkami i łokciami. Z tego względu biurka regulowane muszą mieć odpowiednią wysokość, dopasowaną do wzrostu użytkownika. Dla osób, które mają 170 cm albo mniej optymalna wysokość mebla to 72-75 cm i taki model jest używany przez zdecydowaną większość dorosłych. Z kolei osoby bardzo wysokie od 180 cm i więcej powinny wybrać biurka skandynawskie bądź tradycyjne na wysokości od 80 do 85 cm. Zupełnie inne są biurka dla dzieci, które dobiera się zgodnie z wiekiem użytkownika.

Biurka młodzieżowe zazwyczaj również mają 72 cm. Warto podkreślić, że właściwie dobrane biurko komputerowe wymaga także zastosowania innych mebli czy dodatków. Fotele biurowe na odpowiedniej wysokości oraz lampki biurkowe zapewniające dobrą widoczność.

Biurko dobre dla postawy ciała, czyli jakie?

Optymalna wysokość biurka jest uwarunkowana przede wszystkim wzrostem użytkownika. Inne biurka oraz fotele obrotowe sprawdzą się dla niskich osób, które mają około 160 cm, a inne spełnią oczekiwania wysokich osób – tych, które mają ponad 180 cm. Jeśli mebel służy więcej niż jednej osobie, to biurka regulowane będą najlepszym wyborem. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku dzieci, które szybko rosną i wraz z upływem czasu potrzebują coraz wyższych mebli.

Praca przy biurku może odbywać się także w pozycji stojącej, ale wtedy trzeba zdecydować się na zupełnie inną wysokość. Aby mieć wyprostowane plecy i komfortowo korzystać z klawiatury komputera czy laptopa, należy wybrać model stojący na wysokości od 100 do 120 cm.

Biurka komputerowe – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Blat standardowego biurka ma 160 cm długości oraz 80 cm szerokości. Użytkownik uzyskuje wtedy sporą przestrzeń, która pomieści laptopa, lampkę, zeszyt na notatki i inne przybory. Rozmiar biurka należy dopasować do trybu pracy i charakteru wykonywanych czynności. Większe gabaryty przydają się przede wszystkim w pracy z wykorzystaniem wielu dokumentów papierowych – blat umożliwia sortowanie czy rozkładanie kartek. W tym celu najczęściej wybiera się biurko narożne.

Dobrej jakości biurko zapewnia przede wszystkim komfort i gwarantuje właściwą postawę ciała. W trakcie zakupów można samodzielnie wykonać test. Wystarczy usiąść za biurkiem – stopy powinny swobodnie opierać się na podłożu, a z kolei kolana mają pozostać zgięte pod kątem prostym. Wyprostowana postawa ciała i przedramiona oparte na blacie (swobodnie, bez wymuszonych pozycji) – zyskujesz pewność, że masz idealne biurko. Do tego maty ochronne pod krzesło i właściwie wyprofilowany fotel oraz lampka i możesz ruszać do pracy.