Jak naprawić popękaną skórę?

Brak odpowiedniej konserwacji produktów wykonanych ze skóry, niewłaściwe przechowywanie i suszenie sprawiają, że wraz z upływem czasu na materiale mogą pojawić się liczne pęknięcia. Niestety, z ich powodu, nasza ulubiona torebka lub kurtka wygląda nieestetycznie i nie mamy ochoty dłużej jej użytkować. Czy to oznacza, że musimy ją wyrzucić i zainwestować w nową wersję? Na szczęście, w wielu przypadkach możliwa jest renowacja skóry, dzięki której jesteśmy w stanie zapewnić ulubionej rzeczy drugie życie.

Popękana skóra – co robić?

Na początek warto wspomnieć o tym, iż w sytuacji, gdy pęknięcia są naprawdę znaczne, warto odwiedzić zakład specjalizujący się w renowacji produktów wykonanych ze skóry. Dzięki temu, dowiemy się czy istnieją szanse naprawy i na jaki efekt można liczyć. Samodzielne wykonanie czynności związanych z pozbyciem się pęknięć wymaga zaopatrzenia się w kilka specjalnych produktów oraz poświęcenia nieco czasu. Jeśli nie chcemy działać na własną rękę i ryzykować, zwłaszcza jeśli dana rzecz jest dla nas cenna, lepiej powierzyć ją specjalistom.

Do wypełnienia pęknięć najczęściej wykorzystuje się tzw. płynną skórę. Jest to półprzezroczysty materiał, który sprawdzi się też w przypadku głębokich zadrapań. Dzięki właściwościom wypełniającym i przyczepnym, zapewnia pożądaną elastyczność oraz miękkość już po wyschnięciu.

Renowacja skóry po pęknięciu – jak przebiega?

Zanim przystąpimy do aplikacji płynnej skóry, konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni materiału. W tym celu stosuje się specjalne środki czyszczące. Kolejny krok to odtłuszczanie za pomocą tzw. benzyny do skóry. Pozwala ona pozbyć się zarówno resztek wcześniej nałożonego preparatu, jak i innych produktów pielęgnacyjnych. Następnie należy przetrzeć ją rozpuszczalnikiem GLD i poczekać na jego odparowanie.

Płynną skórę nakłada się za pomocą szpachelki i pozostawia do wyschnięcia. Czynność powtarzamy aż do wypełnienia pęknięcia. Nierówności usuwamy za pomocą padu szlifującego. Ostatni krok to nałożenie farby tonującej, która pozwoli odświeżyć kolor skóry.