Jak muzyka wpływać może na rozwój dzieci?

Już na etapie życia płodowego, jeszcze w łonie matki, do dziecka zaczynają docierać pierwsze dźwięki. Około szóstego miesiąca życia płód jest zdolny do przetwarzania dźwięku. W starożytności Platon pisał, że muzyka ma pozytywny wpływ na rozwój oraz zdrowie człowieka. Dlaczego i w jaki sposób nasze pociechy mają obcować z muzyką i rytmem?

Jak muzyka oddziałuje na psychikę dziecka?

Dźwięki, które od etapu życia płodowego i później docierają do uszu dziecka oddziałują na jego psychikę i powodują powstawanie stanów emocjonalno-poznawczych. Źródłami dźwięku nie są jedynie instrumenty muzyczne, ale też głos ludzki i przyrządy elektroakustyczne.

Badania dowodzą, że muzyka kształtuje pamięć aktywną, kompetencje poznawcze, wpływa na podzielność uwagi i pobudza twórczą wyobraźnię. Muzyka tworzy u dziecka, jak i u osób dorosłych świat przeżyć, kształtuje wrażliwość i emocjonalność. Wpływa w szczególności na sposób rozwoju małych dzieci.

Warsztaty muzyczne dla dzieci

Sensoryczne doznania, muzyka i ruch oraz zabawa w teatr – to wszystko zapewniają warsztaty muzyczne dla dzieci. Warszawa oferuje je swoim mieszkańcom i przyjezdnym gościom w Teatrze Małego Widza. Organizuje niecodzienne spotkania, podczas których wraz z wykwalifikowaną kadrą rodzice oraz ich dzieci wyruszają w przygodę pełną muzycznych doznań. Rodzice wspierać mogą w ten sposób swoje dzieci, które uczą się rozpoznawania różnych dźwięków.

Takie warsztaty muzyczne dla dzieci nie tylko dają frajdę i pozwalają na wypełnienie w pożyteczny sposób wolnego czasu, ale przekładają się również na realne korzyści dla najmłodszych. Liczne badania naukowe potwierdzają, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale i stymuluje, zwłaszcza u dzieci, rozwój mózgu i układu nerwowego. Ma pozytywny wpływ na rozwój osobowości maluszka, odmienia jego wrażliwość i poprawia koncentrację. W dalszych etapach rozwoju wpływa to na łatwiejsze przyswajanie nowej wiedzy, naukę systematyczności i obowiązkowości.

warsztaty muzyczne dla dzieci
warsztaty muzyczne dla dzieci warszawa

https://www.teatrmalegowidza.pl/pl/spektakle/category/warsztaty