
Właściwa kontrola stanu technicznego izolacji termicznych na zewnętrznych powierzchniach ścian budynku jest bardzo istotna z perspektywy energooszczędności oraz komfortu termicznego mieszkańców obiektu. W jaki sposób kontrolować stan izolacji termicznych na elewacjach? Jak sprawdzić obecność mostków cieplnych? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego okresowe badania szczelności są ważne?
Elementy termoizolacji znajdujące się w zewnętrznych ścianach budynku w czasie wieloletniego użytkowania ulegają stopniowej degradacji. W zależności od wielu czynników, takich jak sposób wykonania, jakość użytych materiałów czy panujące warunki atmosferyczne elewacja budynku i znajdująca się pod nią warstwa ocieplenia może charakteryzować się różnym stanem technicznym. Aby mieć pewność, że zastosowana izolacja fasad nie przepuszcza nadmiernej ilości ciepła z wewnątrz, należy wykonywać okresowe badania szczelności.
Badanie termowizyjne
Jedną z najpopularniejszych metod na sprawdzenie stanu izolacji jest test przy użyciu kamery termowizyjnej. Badanie przy pomocy termogramu pozwala ustalić aktualną temperaturę poszczególnych fragmentów fasady, a co za tym idzie, przyczynia się do wykrycia mostków termicznych, przez które ulatnia się najwięcej ciepła. To bezinwazyjna technika pomiarowa pozwalająca zbadać poprawność wykonania izolacji, jej grubość i różnice tej wartości na poszczególnych odcinkach ocieplenia. Badanie termowizyjne pozwala również wykryć ewentualne nieszczelności oraz zawilgocenia izolacji termicznej na elewacji. Aby analiza była jak najdokładniejsza, pomiary należy przeprowadzić zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Najlepiej robić to w okresie zimowym, gdy temperatura powierza na zewnątrz spadnie poniżej 0 °C, a w środku jest około 20 °C.
Test szczelności budynku
Drugim z popularnych sposobów kontroli stanu izolacji termicznej na elewacji jest test szczelności budynku. Najbardziej znaną metodą badania szczelności obiektu jest Blower Door Test. Polega on na użyciu specjalnego wentylatora montowanego w wybranym miejscu fasady budynku. Zastosowanie dodatkowej aparatury w postaci kamery termowizyjnej i generatora dymu pozwala wykryć nieszczelności powstałe w wyniku wytworzenia różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Podobnie jak w przypadku badania termowizyjnego, jest to metoda całkowicie bezinwazyjna, dzięki której możliwe jest zlokalizowanie wszystkich nieszczelności i wykrycie mostków cieplnych, wpływających na pogorszenie komfortu termicznego mieszkańców. Blower Door Test przeprowadzany jest przed pracami wykończeniowymi lub w już gotowych budynkach.
Kontrola stanu izolacji a oszczędności w eksploatacji budynku
Przeprowadzanie okresowych badań termowizyjnych lub wykonywanie testów Blower Door przyczynia się do redukcji kosztów eksploatacji budynku. Istotne różnice w rachunkach za ogrzewanie widać w każdym sezonie grzewczym. Oszczędności są szczególnie dobrze widoczne na przykładzie starszych budynków, gdzie usunięcie nieszczelności i prawidłowo wykonana termoizolacja przy użyciu wysokiej klasy materiałów, dostępnych m.in. w hurtowni izolacji termicznych Inbud z Gdyni, może skutkować obniżeniem kosztów grzewczych o nawet kilkadziesiąt procent. Poprawa szczelności budynku prowadzi nie tylko do zmniejszenia zużycia energii, ale także likwidacji środowiska do rozwoju grzybów, pleśni oraz pozostałych groźnych dla ludzkiego zdrowia drobnoustrojów.