Aparaty CPAP to niewielkie urządzenia stosowane przy niewydolności oddechowej oraz obturacyjnym bezdechu sennym. Dzięki nim można uniknąć operacji korygujących wady anatomiczne górnych dróg oddechowych, a w wielu przypadkach również zrezygnować z terapii farmakologicznych. Dobra jakość snu jest niezwykle istotna. Jeżeli jest on zaburzony, ludzki organizm szybko zaczyna odczuwać przykre konsekwencje tej dysfunkcji. Osoby cierpiące na bezdech senny podczas snu oddychają nieregularnie, a każdej nocy ich oddech zatrzymuje się wielokrotnie na kilkanaście sekund.
Dlaczego niewydolność oddechowa i bezdech senny są niebezpieczne?
Niewydolność oddechowa oraz obturacyjny bezdech senny to niebezpieczne dolegliwości. Pacjenci zmagający się z nimi każdej nocy mają krótkie przerwy w oddychaniu. Są to zazwyczaj kilkunastosekundowe epizody, do których dochodzi wielokrotnie podczas jednej nocy. W tym czasie przepływ powietrza jest ograniczony albo całkowicie zablokowany. W wyniku takiego niedotlenienia pacjenci budzą się wiele razy w ciągu nocy, żeby zaczerpnąć powietrza.
Taki gwałtownie przerywany sen połączony z niedostatkiem tlenu prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Początkowo pojawia się ogólny dyskomfort funkcjonowania wynikający z niewyspania, a następnie mogą rozwinąć się różne choroby takie, jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, zaburzenia rytmu serca, a nawet udar mózgu. Nieleczony bezdech senny może stać się także przyczyną zawału, rozwoju cukrzycy czy depresji, a u mężczyzn spowodować problemy z potencją.
Jak jest zbudowany aparat CPAP?
Aparat CPAP składa się z kilku elementów. Główną częścią jest aparat pompujący powietrze. Niezbędna jest również maska połączona z aparatem elastyczną rurką. Pacjenci mają do wyboru różne rodzaje mocowania takich masek. Mogą być one mocowane tylko na nosie, na nosie i ustach albo na całej twarzy przy pomocy regulowanych taśm. To niewielkie urządzenie umieszcza się obok łóżka chorego.
W jaki sposób działają aparaty CPAP?
Aparaty CPAP, które można nabyć m.in. w firmie Medseven, zostały stworzone po to, aby efektywnie wspomagać oddychanie podczas snu. Dzięki ich zastosowaniu można wyeliminować niebezpieczne epizody bezdechu sennego. Dostarczają one odpowiednią ilość powietrza pod stałym dodatnim ciśnieniem bezpośrednio do dróg oddechowych pacjenta. Wartość dostarczanego ciśnienia musi być dopasowana do rodzaju i stopnia zaawansowania choroby oraz jej objawów. Ciśnienie powietrza musi być zawsze indywidualnie dobierane do potrzeb chorego przez jego lekarza. Dzięki temu język i gardło chorego jest utrzymywane we właściwej pozycji. Drogi oddechowe są przez całą noc otwarte i drożne. Nie dochodzi więc do ich zapadania, co bezpośrednio przekłada się na eliminację epizodów bezdechu. Pacjent budzi się wyspany i zregenerowany, a każda noc przebiega spokojnie bez konieczności ciągłego budzenia się i walczenia o oddech.