
Nie każdy pojazd powypadkowy nadaje się do złomowania. Często przy pomocy sprawnych mechaników i dostępu do kompletu części zamiennych samochód powypadkowy można doprowadzić do bardzo dobrego stanu technicznego i wizualnego. Jednak to wymaga czasu i inwestycji. Dlatego uczestnicy kolizji coraz częściej szukają innych sposobów na zbycie wraku pojazdu i pozyskanie środków na zakup nowego samochodu. Jedną z takich alternatyw jest skup aut powypadkowych.
Skup aut powypadkowych: Gdzie szukać pomocy?
Praktycznie każdy auto skup funkcjonuje jako skup aut powypadkowych. Dlatego jeśli znamy jakiś skup aut w okolicy, warto się z nim skontaktować w pierwszej kolejności. To może nam oszczędzić sporo czasu i nerwów, a nierzadko także kosztów związanych z parkowaniem wraku na strzeżonym parkingu.
Jak przebiega transakcja sprzedaży uszkodzonego pojazdu?
Na chwilę obecną w polskim prawie nie obowiązują żadne przepisy, które uniemożliwiałyby legalną sprzedaż pojazdu, który ze względu na stan techniczny nie może być dopuszczony do ruchu ulicznego. W praktyce oznacza to, że jako właściciel możemy w pełni legalnie sprzedać samochód powypadkowy każdemu, kto zdecyduje się go od nas odkupić – może to być inwestor prywatny lub skup pojazdów powypadkowych. Podpisana w trakcie transakcji umowa stanowi podstawę do wyrejestrowania rozbitego samochodu w Wydziale Komunikacji oraz wypowiedzenia umowy OC.
Planując sprzedaż uszkodzonego pojazdu należy pamiętać o tym, że wartość samochodu jest o wiele niższa niż była przed wypadkiem. W wielu przypadkach wartość wraku jest na tyle niska w porównaniu z ceną rynkową sprawnego pojazdu, iż bezsensownym jest próba jego samodzielnej sprzedaży. Zwłaszcza, że korzystając z usług skupu pojazdów uszkodzonych możemy liczyć na:
- fachową wycenę wraku,
- odbiór wraku z miejsca składowania (garażu, parkingu strzeżonego, prywatnej posesji, parkingu przy warsztacie samochodowym),
- ograniczenie formalności związanych ze sprzedażą do minimum,
- zapłatę gotówką/przelewem w dniu podpisania umowy,
- krótki czas oczekiwania na finalizację transakcji.
Co dzieje się z samochodem po tym, jak trafia do skupu?
Skup aut powypadkowych dysponuje wieloma ścieżkami działania. Najczęściej firma współpracuje z warsztatami samochodowymi, co pozwala na sprzedaż całego wraku lub bardziej korzystną sprzedaż samochodu na części i recycling pozostałych komponentów. Wszystko zależy oczywiście od zakresu uszkodzeń, rocznika, marki i modelu pojazdu, a także opłacalności jego naprawy. W takim, czy innym przypadku losy wraku po oddaniu do skupu nas już nie dotyczą. Legalna transakcja sprzedaży zwalnia nas z odpowiedzialności za pojazd – jego recykling, naprawę.