Jak drukarka do domu, a jaka do biura

Na rynku istnieje wiele drukarek, które po prostu świetnie drukują. Jednak nie każda z nich będzie odpowiadała naszym potrzebom. Jeden model drukarki będzie bardziej przydatny w firmie, inny znajdzie zastosowanie w domowym zaciszu. Kryteria, jakimi trzeba się kierować podczas zakupu, nie muszą wymagać specjalistycznej wiedzy. Trzeba tylko prawidłowo zdefiniować swoje potrzeby i dobrać do nich sprzęt.

Sprzęt do użytku domowego

W domu najczęstszym zastosowaniem drukarki jest raczej okazjonalne. Zazwyczaj drukujemy drobne dokumenty, zdjęcia oraz materiały do szkoły lub pracy. Nie dzieje się to regularnie, raczej jest to sporadyczna czynność. W tym wypadku warto postawić na drukarkę atramentową. Jej zaletą jest wysoka jakość druku, prostota obsługi i szeroki wybór zamienników tuszu. Konstrukcja charakteryzuje się niską ceną i znacznie wyższym kosztem eksploatacji, czasem tusz może być droższy od drukarki! Nie zawsze jest to regułą, czasami są dostępne tanie wymienniki – np. HP OFFICEJET 8013 tusze o ciekawych parametrach. Dawniej drukarki atramentowe cechowały się dłuższym czasem działania, trzeba było długo czekać na wydruk każdej strony, jednak dzisiejsze modele w niczym nie ustępują swoim laserowym kuzynom.

Rozwiązanie do biura

Sprzęt biurowy charakteryzuje się zupełnie innymi parametrami niż urządzenia pracujące w domu. Tutaj króluje efektywność, szybkość drukowania i niski koszt eksploatacji. Sprzęt tego typu często charakteryzuje się większymi rozmiarami niż jego atramentowy odpowiednik. Pojemna obudowa skrywa bęben, czyli światłoczuły mechanizm pozwalający rozprowadzić toner po powierzchni papieru. Jego jakość wpływa na koszt eksploatacji drukarki. Często bęben jest sprzedawany w zestawie z tonerem (np. CF259A).

Podsumowując, zarówno drukarkę atramentową jak i drukarkę laserową można kupić w dobrej cenie. Sam koszt eksploatacji też nie jest jednoznacznie niższy w przypadku jednego bądź drugiego rozwiązania. Tak naprawdę ostateczny koszt eksploatacji należy policzyć indywidualnie dla każdego modelu drukarki. Generalizowanie czy bardziej opłacalne są drukarki laserowe czy drukarki atramentowe to zbyt duże uproszczenie.

Źródło zdjęcia:

FabrikaSimf / Shutterstock.com