Jak dobrze pomalować ściany w mieszkaniu?

jak-dobrze-pomalowac-sciany-w-mieszkaniu

Remonty mieszkań nie zdarzają się zbyt często. Zazwyczaj zmieniamy wystrój wnętrza raz na kilka lat. Dlatego też warto zadbać o to, aby ściany zostały pomalowane jak najdokładniej. Jak przygotować się do tego zadania? Wraz z ekspertami z firmy remontowo-budowlanej postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania związane z remontem mieszkania!

Przygotowanie ściany do malowania

Remont mieszkania, który obejmuje malowanie ścian, najlepiej zaplanować na nieco cieplejszą porę roku. Najlepiej, jeśli za oknem jest około 18-20 stopni Celsjusza. Malowane pomieszczenie trzeba wietrzyć, a podczas chłodnych dni byłoby to utrudnione. Oprócz tego najlepiej nakładać farbę przy tym samym oświetleniu. Świetnie sprawdza się po prostu naturalne światło słoneczne. Dlaczego? O różnych porach dnia, a także malując rano przy słońcu, a później wieczorem przy lampie, kolory ścian mogą się różnić. Łatwo wówczas o pomyłkę i przypadkowe pomalowanie ściany kilkukrotnie. Co ponadto?

Oczywiście ściana przed malowaniem musi zostać odpowiednio przygotowana. Remont mieszkania trzeba zatem rozpocząć od oceny wizualnej. Należy usunąć starą warstwę farby oraz wszelkie zanieczyszczenia. Podłoże musi zostać również naprawione w przypadku ubytków. Kolejno należy zagruntować powierzchnię ściany oraz pomalować ją farbą podkładową. Dzięki temu podłoże zostanie odpowiednio wzmocnione przed malowaniem, a wszelkie różnice kolorystyczne zniwelowane. Do takiej ściany farba także będzie przywierała lepiej.

Sprzęt niezbędny do malowania ścian

Najważniejszym krokiem jest już samo malowanie ściany farbą dekoracyjną. Aby nie przerywać pracy i uniknąć jakichkolwiek niespodzianek, dobrze przygotować cały sprzęt już wcześniej. Co jest potrzebne do malowania ścian?

  • Folia i taśma malarska – do zabezpieczenia mebli, podłóg i innych powierzchni, które nie będą malowane.
  • Różne rozmiary pędzli – szerokie (ławkowce) do malowania dużych powierzchnie, wąskie do okolic okien czy ościeżnicy, a krzywiki do trudno dostępnych miejsc.
  • Wałki – zarówno szerokie, jak i wąskie, idealne do malowania narożników.
  • Teleskop – urządzenie wydłużające zasięg od 1 do nawet 3,5 metra. Mocuje się na nim wałek, a następnie bez najmniejszych problemów maluje sufity czy górne wysokości ściany.
  • Wiadro na farbę z kratką – należy wylać tu farbę i odsączać wałek i pędzle z jej nadmiaru.

A może warto zlecić malowanie ścian ekipie?

Malowanie ścian w mieszkaniu może być problematyczne. Oczywiście wprawiony majsterkowicz z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem, ale nie oszukujmy się. Tutaj wszystko ma znaczenie. Od zabezpieczenia podłóg i mebli, aż po odpowiednie zagruntowanie ścian. Jeden drobny błąd i cała praca może pójść na marne, a efekt daleko odbiegać od zamierzonego. Oczywiście można temu zaradzić. Warto zlecić profesjonalne malowanie ścian doświadczonej firmie. Jak to wygląda w praktyce? Odpowiada pracownik PW Marko – firmy remontowo-budowlanej z Elbląga:

Osoby, które na co dzień nie zajmują się malowaniem ścian, mogą popełnić wiele podstawowych błędów. Od nieodpowiednio dobranej farby, przez brak zagruntowania podłoża i wyrównania ubytków, aż po zbyt szybkie nakładanie na siebie warstw substancji. Aby mieć pewność, że ściany będą pomalowane idealnie, lepiej zlecić to zadanie profesjonalnej ekipie jak nasza. Przygotujemy podłoże, znajdziemy odpowiednie farby, ale również dobierzemy narzędzia. W końcu do wyboru są nie tylko wałki i pędzle, ale też malowanie natryskowe, którego z całą pewnością nie wykona się samodzielnie.

Koszt malowania ścian w mieszkaniu

Jaki jest koszt remontu mieszkania obejmujący malowanie ścian? Wiele różni się oczywiście od regionu, a w ostatnim czasie ceny w branży budowlano-remontowej poszły zdecydowanie do góry. Na szczęście samo malowanie nie należy do bardzo skomplikowanych prac, wymagających profesjonalnego sprzętu remontowo-budowlanego. Dlatego też cena malowania ścian w mieszkaniu nie powinna nikogo przerazić. Zabezpieczenie mieszkania folią przed malowaniem to koszt od około 11 do 15 złotych za m2. Gruntowanie to około 5 zł za metr, natomiast usuwanie starej ściany lub tapet waha się między 8 a 10 zł/m2. Naprawa ubytków jest tutaj najdroższa. W zależności od województwa to koszt od około 12 do 14 złotych. Koszt malowania ścian natomiast nie jest tak przerażający w całym tym zestawieniu, bo wynosi około 12-13 zł/m2.