Posiadacze nieruchomości, które nie są podłączone do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, muszą samodzielnie zadbać o pobór wody, a także usunięcie nieczystości. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to trudne zadanie, ponieważ na rynku dostępne są nowoczesne pompy do różnorodnych zastosowań. Z naszego artykułu dowiesz się, które z nich są najbardziej przydatne, a także jak dobrać pompę do indywidualnych potrzeb.
Najbardziej przydatne pompy w gospodarstwie domowym
Wielu właścicieli domów nie ma możliwości podłączenia swojej nieruchomości do sieci. Cała odpowiedzialność dotycząca sposobu pozyskania wody, jak i zagospodarowania nieczystości spoczywa więc na nich. Na szczęście czasy wiadra i korby dawno odeszły już do lamusa, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych pomp, zadanie to wcale nie jest trudne. Do najpopularniejszych pomp, które zwiększają komfort funkcjonowania w gospodarstwach domowych należą:
- pompy głębinowe – służą do wydobywania wody z głębokości przekraczającej 8 metrów, przeznaczone są do pracy z czystą wodą,
- pompy zanurzeniowe – przeznaczone są do pracy na mniejszych głębokościach, dzielą się na pompy do czystej i brudnej wody:
- pompy do czystej wody – służą do pracy z czystą wodą, najczęściej mają zastosowanie przy opróżnianiu oczek wodnych czy basenów, a także do wypompowywania deszczówki,
- pompy do brudnej wody – ich przeznaczeniem jest praca z wodą zanieczyszczoną, a rodzaj należy dobrać do charakteru zanieczyszczeń.
Aby działanie pomp było w pełni efektywne, należy dobrać je przede wszystkim do indywidualnych potrzeb.
Jak wybrać pompę głębinową?
Pompa głębinowa powinna być dostosowana zarówno do rodzaju studni, jak i oczekiwań użytkowników. Do najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy jej wyborze należy jakość wody. Niekiedy zdarza się bowiem, że może charakteryzować się ona dużym stopniem zapiaszczenia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy głębinowej antypiaskowej.
Oprócz tego niezwykle istotne jest także zapotrzebowanie na wodę, warto więc uwzględnić liczbę oraz rodzaj punktów poboru, a także wymagane ciśnienie, wyjaśnia przedstawiciel firmy Aquatik. Nie bez znaczenia są również parametry techniczne i warunki gruntowe. Aby mieć pewność, że pompa będzie pracowała w pełni efektywnie, trzeba określić wysokość podnoszenia, a także dobrać urządzenie do rodzaju studni.
Jak wybrać pompę zanurzeniową?
Najważniejszą rzeczą przy wyborze pompy zanurzeniowej jest określenie, do jakiej wody będzie ona przeznaczona. Jak już wspomniano, urządzenia mogą pracować zarówno z wodą czystą, jak i brudną i w związku z tym różnią się między sobą specyfikacją techniczną. W gospodarstwach domowych najczęściej wykorzystywane są pompy do szamba przystosowane są do wypompowywania wody o znacznym stopniu zanieczyszczenia i gęstości. Oprócz nich mogą występować także pompy z rozdrabniaczem skuteczne przy tłoczeniu mocno zanieczyszczonych ścieków. Aby zatem wybrać odpowiednią pompę, trzeba określić, z jakim rodzajem ścieków mamy do czynienia. Niezwykle istotne jest także określenie wydajności urządzenia, dzięki temu będziemy bowiem wiedzieć, jaka objętość cieczy zostanie przepompowana w konkretnym czasie. Ważna jest również moc silnika oraz wysokość podnoszenia, czyli maksymalna wysokość, na jaką pompa można przepompować nieczystości.
Podsumowując, wybór odpowiedniej pompy ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkownika. Z tego powodu warto poznać specyfikę dostępnych na rynku pomp, by jak najlepiej dobrać je do indywidualnych potrzeb.