Jak dbać o zdrowie psa?

Jak dbać o zdrowie psa?

Nie ma wierniejszego przyjaciela niż pies. Każdy czworonóg dostarcza swojemu właścicielowi wiele radości i potrafi poprawić humor nawet w najbardziej dołujący dzień. Przyjemność ze wspólnych spacerów czy zabawy może jednak zostać zakłócona przez chorobę pupila. Warto więc dbać o jego zdrowie, by jak najdłużej mógł Ci towarzyszyć w codziennych wyzwaniach. Sprawdź, co zrobić by Twój pies cieszył się sprawnością, kondycją oraz dobrym samopoczuciem.

Zadbaj o jego dietę

Organizm psa, tak samo, jak człowieka, potrzebuje niezbędnych składników odżywczych. W jego diecie nie może więc zabraknąć białka, który jest głównym budulcem tkanek, tłuszczy, które wspierają między innymi funkcjonowanie układu krwionośnego, systemu nerwowego oraz struktur błon komórkowych, a także witamin i minerałów. Niektórzy decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Wymaga to jednak dużej wiedzy, jakie produkty wybierać. Aby zaoszczędzić czas i mieć pewność, że w jadłospisie pupila niczego nie brakuje, warto postawić na pełnoporcjowe, suche albo mokre karmy DrPetCare. Ich receptura bazuje na najwyższej jakości mięsie i podrobach, bogatych w białko i tłuszcze. Zawierają także owoce i warzywa, które dostarczają szereg witamin i minerałów, a także olej z łososia, który jest źródłem nienasyconych kwasów omega.

Regularne wizyty u weterynarza

Troszcząc się o pupila, nie można także zlekceważyć regularnych wizyt u lekarza weterynarii, które będą miały na celu sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia oraz wykonanie odpowiednich szczepień. Do specjalisty należy się także bezzwłocznie udać w razie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak na przykład przedłużająca się albo nawracająca biegunka, wymioty, problemy skórne czy dysfunkcje aparatu ruchu. Mogą one być bowiem oznaką niebezpiecznej choroby. Specjalista wykona niezbędne badania i podejmie decyzje o ewentualnych zabiegach czy stosowaniu odpowiednich farmaceutyków. W przypadku zdiagnozowania niedoborów może również zalecić podawanie suplementów diety. Dobrym wyborem będą propozycje od DrPetCare. Przy częstych infekcjach warto wybrać preparat wspierający odporność, a na problemy z przesuszaniem się skóry czy łysieniem doskonale sprawdzą się witaminy dla psów na sierść z olejem rybim i z ogórecznika oraz wyciągiem z ostropestu plamistego i pokrzywy. Z kolei dla psich seniorów, cierpiących na bóle i zwyrodnienia kostno-stawowe, a także dla młodych czworonogów w okresie wzrostu dobrym wyborem będzie witamina dla psów na stawy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz wspierającym regenerację.

Aktywność fizyczna

Podstawą dbania o dobrą kondycję i sprawność pupila jest także aktywność fizyczna. Nie warto więc zaniedbywać codziennych spacerów, które mają na celu nie tylko załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale i dostarczenie odpowiedniej dawki ruchu. Wysiłek powinien być jednak dostosowany do stanu zdrowia i możliwości czworonoga. Niektóre rasy będą potrzebowały się wybiegać. Warto wtedy wygospodarować czas na zabawę w aportowanie oraz sprawdzić, czy w okolicy znajduje się plac zabaw dla psów albo tory przeszkód. Jeżeli Twój pupil jest typem kanapowca albo jego stan zdrowia nie pozwala na podejmowanie intensywnej aktywności, spacer zdecydowanie wystarczy.