Jak dbać o parkiet w domowych wnętrzach?

jak-dbac-o-parkiet-w-domowych-wnetrzach

Parkiety drewniane są jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj parkietu się zdecydujesz, musisz pamiętać, aby odpowiednio o niego dbać. Właściwa pielęgnacja i stosowanie odpowiednich środków czyszczących sprawią, że podłoga nie tylko będzie lśniła, ale także służyła Ci przez długie lata. Jak dbać o parkiet drewniany w domu? O tym poniżej.

Właściwa pielęgnacja drewnianego parkietu to podstawa

W pielęgnacji parkietów z drewna najważniejsza jest regularność. Nie należy dopuszczać do tego, aby powstające zanieczyszczenia nie były od razu usuwane. Zalegający kurz i brud z czasem coraz trudniej będzie usunąć. Parkiet drewniany należy regularnie odkurzać i zamiatać, aby pozbyć się zanieczyszczeń rysujących jego powierzchnię i wnikających pomiędzy klepki. Kolejnym krokiem jest dokładnie mycie wilgotnym (nie mokrym!) mopem i odpowiednio dobranym preparatem do podłóg drewnianych. Należy pamiętać, że drewno źle znosi nadmiar wilgoci. Zbyt duża ilość wody stosowana podczas sprzątania może doprowadzić do rozpulchnienia elementów parkietu.

Wiele osób, które decydują się na położenie parkietu drewnianego we własnym domu, stara się także zapobiegać zabrudzeniom. W tym celu warto przed wejściem do budynku oraz w mieszkaniu położyć wycieraczkę. Dzięki temu znacznie mniej zanieczyszczeń będzie przedostawało się na podłogę.

Jak konserwować parkiet drewniany?

Parkiety drewniane wymagają także właściwej konserwacji. Choć większość z nich jest wytrzymała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia, ochrona przed nimi nie zaszkodzi. Wiele podłóg zabezpiecza się lakierem jeszcze na etapie produkcji. Środek ten służy do impregnacji powierzchni i zapewnia im dodatkową ochronę przed uszkodzeniem. Regularna konserwacja w warunkach domowych przedłuża żywotność parkietu. Pracownicy firmy Giełda Parkietów doradzają, aby wybierać środki dostosowane konkretnie dla danej podłogi. Obecnie dostępne są preparaty do czyszczenia i konserwacji:

  • parkietów lakierowanych,
  • parkietów olejowanych,
  • tarasów,
  • tzw deep clean system.

Są to przede wszystkim gotowe środki chemiczne, które zabezpieczają parkiety przed działaniem czynników zewnętrznych. Dostępne są zarówno w wersji matowej, jak i połyskującej. Należy także pamiętać, aby przed konserwacją dokładnie oczyścić podłogę z kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to na sucho.

Aby parkiet drewniany zawsze dobrze się prezentował, należy regularnie go pielęgnować. Choć są to produkty trwałe i odporne na różne czynniki, nie zaszkodzi im dodatkowa ochrona.