Jak często należy dezynfekować pomieszczenia?

Chcąc przywrócić czystość mikrobiologiczną w budynku, jedynym rozwiązaniem jest dezynfekcja pomieszczeń. Dzięki niej, można skutecznie pozbyć się bakterii, wirusów oraz innych mikroorganizmów, stanowiących zagrożenie dla człowieka. Oprócz tego, wykorzystując odpowiednie metody odkażania, możliwe jest też usunięcie nieprzyjemnych zapachów, które pojawiły się wraz z użytkowaniem wnętrza. Najczęściej usuwa się zapach dymu papierosowego oraz zapachy odzwierzęce. Jak często należy dezynfekować pomieszczenia i co jeszcze warto wiedzieć o całym procesie?

Najważniejsze informacje na temat dezynfekcji

Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania tego typu czynności, nie ma żadnych konkretnych regulacji. Przyjmuje się jednak, że często dotykane powierzchnie powinny być odkażane przynajmniej raz dziennie. Mowa o takich elementach jak klamki, krzesła podłokietniki czy przyciski windy. Dezynfekcja pomieszczeń w profesjonalnym wydaniu obejmuje m.in. ozonowanie oraz zamgławianie. Obie metody cieszą się popularnością oraz skutecznością, dlatego też często zleca się ich wykonanie w instytucjach publicznych czy firmach.

Kiedy należy przeprowadzić dezynfekcję?

Choć informacje na temat częstotliwości nie są określone, można wymienić kilka sytuacji, które wymagają odkażenia wnętrza najszybciej jak to możliwe. Jedną z nich jest dezynfekcja pomieszczeń po zgonie. Jest ona szczególnie ważna jeśli zmarły cierpiał na jakąkolwiek chorobę zakaźną lub w pokoju pozostał jego materiał biologiczny. Co istotne, w takich przypadkach nigdy nie powinno czyścić się i odkażać wnętrza samodzielnie, gdyż preparaty dostępne w sklepach nie są tak skuteczne jak metody wykorzystywane przez profesjonalną firmę. Kolejną sytuacją jest wybicie kanalizacji w mieszkaniu.

Odkażanie jest absolutnie konieczne, z uwagi na nieprzyjemny zapach oraz obecność bakterii, które bardzo szybko namnażają się w wilgotnym środowisku. Oprócz tego, warto regularnie przeprowadzać dezynfekcję klimatyzacji w samochodzie, co zwiększy nasz komfort poruszania się pojazdem.

Zapraszamy: dezynfekcja pomieszczeń Wrocław