Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

jak-bezpiecznie-korzystac-z-fajerwerkow

Fajerwerki towarzyszą ludziom od bardzo dawna. W XII wieku miał miejsce pierwszy oficjalny pokaz pirotechniczny zorganizowany na dworze cesarskim w Chinach. Pierwsze sztuczne ognie nie prezentowały się tak efektownie jak wyroby pirotechniczne stosowane w dzisiejszych czasach. Ich głównym efektem był donośny huk i dym. Dzisiaj możemy celebrować ważne wydarzenia, podkreślając ich wyjątkowość zapierającymi dech w piersiach wielobarwnymi eksplozjami na tle nocnego nieba. Jednak, aby taki pokaz był udany, powinien być przede wszystkim bezpieczny.

Dlaczego pokazy fajerwerków muszą być organizowane z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa?

Fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego należy się z nimi obchodzić ostrożnie i zawsze postępować zgodnie z instrukcją. Nierozważne korzystanie ze sztucznych ogni może stać się przyczyną nieszczęścia. W wyniku nieodpowiedzialnego użycia sztucznych ogni co roku dochodzi do wielu przykrych wypadków. Najczęściej są to poparzenia oraz zranienia. Czasami niewłaściwie eksploatowane wyroby pirotechniczne mogą stać się również przyczyną powstania pożaru. Z tego względu, decydując się na zorganizowanie pokazu sztucznych ogni na własną rękę, trzeba najpierw dokładnie zapoznać się z ogólnymi zasadami ich bezpiecznego użytkowania oraz dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, która jest dołączona do każdego produktu.

Jakie fajerwerki kupować?

Aby mieć pewność, że wybrany wyrób pirotechniczny jest produktem bezpiecznym, przed jego zakupem warto sprawdzić, czy na opakowaniu podana jest pełna nazwa producenta z jego danymi adresowymi oraz, czy dołączona jest do niego instrukcja obsługi w języku polskim. Bardzo ważne jest również oznaczenie CE, które jest deklaracją producenta, że dany produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska. Warto dokładnie przyjrzeć się kupowanym sztucznym ogniom i upewnić się, że ich obudowy nie mają żadnych wad mechanicznych (np. pęknięć, wgnieceń czy wybrzuszeń).

W przypadku petard przeznaczonych do trzymania w dłoni trzeba sprawdzić, czy są one wyposażone w specjalny uchwyt umożliwiający bezpieczne utrzymanie ich w ręku. Jeżeli kupujesz fajerwerki przeznaczone do pionowego ustawienia na podłożu, upewnij się, czy mają dołączone odpowiednie oprzyrządowanie, dzięki któremu będzie można stabilnie je ustawić bez ryzyka przewrócenia lub przechylenia się podczas pokazu.

Gdzie kupować fajerwerki?

Żeby mieć pewność, że fajerwerki są bezpieczne, kupuj je tylko u sprawdzonych sprzedawców specjalizujących się w prowadzeniu sprzedaży wyrobów pirotechnicznych. Możesz skorzystać z oferty takich sklepów jak np. Hurtownia Fajerwerków AS, która ma bogatą ofertę oraz wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Takie sklepy dbają o dobór sztucznych ogni najwyżej jakości i oferują swoim klientom jedynie sprawdzone, atestowane wyroby.

Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

Aby samodzielnie zorganizowany pokaz pirotechniczny był radosnym wydarzeniem bez przykrych niespodzianek, koniecznie stosuj się do tych prostych zasad bezpieczeństwa:

1. Fajerwerki przechowuj z dala od dzieci w suchym miejscu.

2. Nie odpalaj wyrobów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu.

3. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi.

4. Zachowaj minimalną odległość pomiędzy miejscem odpalania fajerwerków a publicznością (jest ona podana w instrukcji dołączonej do wybranego produktu).

5. Jeśli fajerwerk nie odpali, nie ruszaj go przez około 15 minut.

6. Nie odpalaj fajerwerków po raz drugi.

7. Nie organizuj pokazu pirotechnicznego w sąsiedztwie lasów, stacji benzynowych czy innych łatwopalnych obiektów.

8. Nigdy nie nachylaj się nad fajerwerkami przed i po odpaleniu.

9. W przypadku odpalania wyrzutni trzeba upewnić się, że są one ustawione na równym i twardym podłożu. Dodatkowo warto je obstawić kamieniami albo cegłami, w celu zapewnienia im właściwej stabilizacji.

10. Odpalając rakiety, nie wbijaj ich kijków w ziemię, gdyż są to elementy służące do stabilizacji kierunku lotu.

11. Rakiety wstawiaj w ciężkie butelki albo rurki wbite w ziemię lub śnieg.