Inteligentny dom – poznaj funkcje nowoczesnych systemów

Inteligentny dom – jak stworzyć przyjazne i bezpieczne wnętrze

Inteligentny dom to miejsce przyjazne środowisku, bezpieczne oraz energooszczędne. Domownicy mieszkają na naprawdę wysokim poziomie, a komfort życia jest uwarunkowany zastosowaną technologią. Przekonaj się czego nie może zabraknąć w smart domu.

Inteligentny dom – jak stworzyć przyjazne i bezpieczne wnętrze?

Inteligentny dom wymaga wielu planów i decyzji, które trzeba podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Urządzeń dedykowanych do nowoczesnego domu jest naprawdę wiele, dlatego wybieraj tylko to, co jest Ci potrzebne. Na uwagę zasługuje inteligentne oświetlenie (więcej na ten temat znajdziesz w artykule Inteligentne oświetlenie domu – zobacz, ile możesz zaoszczędzić! ), sprawny system grzewczy oraz wykorzystanie przydatnych urządzeń elektronicznych. Nie wybieraj wszystkich dostępnych rozwiązań, gdyż po upływie kilku miesięcy zauważysz, że cześć z nich jest całkowicie bezużyteczna. Pozostaw jednak przestrzeń na zastosowanie kolejnych innowacji.

Czego nie może zabraknąć w nowoczesnym domu?

W inteligentnym domu kierowanie ogrzewaniem jest bezproblemowe i wygodne, tak samo jak system włączania i wyłączania oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Pracą urządzeń steruje pilot albo specjalna aplikacja zainstalowana na telefonie. Rozbudowany system inteligentny dopasujesz do swoich potrzeb oraz budżetu, którym dysponujesz. Jednym przyciskiem włączysz klimatyzację, zaprogramujesz ogrzewanie oraz alarm.

Aplikacja na telefonie ma jeszcze więcej korzyści, gdyż ogrzewaniem i światłami możesz sterować z dużej odległości. To doskonały sposób na zabezpieczenie domu przed złodziejami, kiedy jesteś na wakacjach – nikt nie rozpozna, że nie ma Cię w środku, jeśli światło będzie się palić wieczorem, a rolety zamkną się o stałej porze. Rolety okienne to niezbędny element inteligentnego domu – stanowią gwarancję bezpieczeństwa, czyli zabezpieczają mienie przez niepowołanymi osobami oraz pozwalają uniknąć strat ciepła.

Instalacja alarmowa to dodatkowe zabezpieczenie, które chroni dom przed złodziejami. Kamery rejestrują każdy ruch, dlatego w przypadku ewentualnych zniszczeń czy kradzieży możesz szybko wyłapać, kto stoi za tym uczynkiem. System alarmowy najczęściej łączy się z wideofonem. W taki sposób sprawdzisz, kto jest na progu Twojego domu czy przy bramie wjazdowej, zanim jeszcze otworzysz drzwi.

Jedną z zaawansowanych technologii jest system podlewania trawnika. Takie rozwiązanie jest szczególnie dobre dla osób, które często podróżują albo ze względu na dużo obowiązków nie mają czasu nawadniać działki.

Inteligentny dom wyposażony w specjalny system pozwala na sterowanie czujnikami gazu, dymu oraz temperatury. Oznacza to, że zimą na godzinę przed wyjściem z pracy możesz włączyć ogrzewanie i po powrocie nie musisz marznąć. Cały czas kontrolujesz budżet, przez cały dzień nie zużywasz opału i mimo wszystko wracasz do ciepłego domu.

Każdy z wymienionych systemów stanowi jedną całość. W praktyce oznacza to właściwe rozmieszczenie oświetlenia, dzięki czemu lampy imitują światło dzienne oraz przygaszone. W przedpokojach czy na klatkach schodowych najlepiej zainstaluj czujniki ruchu – światło włączy się dopiero po zarejestrowaniu ruchu. System ogrzewania połączony z czujnikiem temperatury zapewnia komfortowe warunki o każdej porze dnia oraz nocy (kiedy temperatura spadnie do wyznaczonego pułapu, piec włączy się automatycznie).

Dlaczego warto zdecydować się na inteligentny dom?

Inteligentny dom przede wszystkim podnosi komfort życia. Każda wykonywana przez Ciebie czynność jest monitorowana i sprawdzana. Jeśli zostawisz włączone żelazko, specjalny system automatycznie odetnie zasilanie, światło samo się wyłączy, kiedy czujnik ruchu nie zarejestruje obecności człowieka przez wyznaczony okres.

Inteligentny system gasi światła, zamyka oraz otwiera okna, podnosi i opuszcza rolety. Nawet jeśli nie jesteś w domu, wiesz co dzieje się w środku oraz na zewnątrz. To doskonały system bezpieczeństwa, dzięki czemu możesz mieć pewność, że pieniądze wydane na budowę i wyposażenie nie przepadną.