Ile kosztuje przeprowadzka? Czy opłaca się korzystać z usług profesjonalisty?

ile-kosztuje-przeprowadzka-czy-oplaca-sie-korzystac-z-uslug-profesjonalisty

Wynajęcie firmy do przeprowadzki mieszkania w obrębie jednego miasta to koszt przynajmniej kilkuset złotych, a transport do innego kraju może być kilka razy droższy. Czasem mieszkańcy decydują się więc przenieść dobytek własnymi siłami? Przekonują się wtedy, jak dużo sił wymaga to przedsięwzięcie i jak ważna jest perfekcyjna organizacja. A przede wszystkim ponoszą także wydatki, często zbliżone do cen proponowanych przez profesjonalnych przewoźników.

Statystyczny Polak przeprowadza się w dorosłym życiu kilka razy – z reguły w obrębie jednego miasta, ale przenosiny na większą odległość nie są żadną rzadkością. Najczęstszym powodem przemieszczania się w tej samej miejscowości jest potrzeba poprawy warunków mieszkaniowych, natomiast o zmianie miasta w większości przypadków decyduje podjęcie nowej pracy. W kolejne migracje zabieramy z sobą coraz więcej sprzętów – mebli, wyposażenia AGD czy ubrań, a więc im jesteśmy starsi, tym przedsięwzięcia te stają się coraz trudniejsze.

Wielu osobom wydaje się, że jak skrzykną kilku znajomych i pożyczą większy samochód, to przenosiny będą łatwe i przyjemne – mówi specjalista z firmy Kengo Przeprowadzki Kraków, która zajmuje się transportem wyposażenia mieszkań i biur. – Niestety często przekonują się potem na własnej skórze, jak trudne jest to zadanie. Wiele razy słyszeliśmy od klientów, jakie przeżyli kłopoty w przeszłości przy próbach samodzielnych przeprowadzek. Natomiast wynajęcie profesjonalnej firmy gwarantuje coś bezcennego, czyli spokój podczas przenosin, który pozwala cieszyć się z ważnej zmiany w życiu.

Czynniki wpływające na koszt przeprowadzki

Koszt przeprowadzki realizowanej przez profesjonalną firmę transportową zależy od wielu czynników i nie można z góry podać sztywnego cennika. Jednak każda zainteresowana tym tematem osoba może szybko dowiedzieć się, jaka będzie szacunkowa opłata za całość usługi dotyczącą konkretnego przypadku. Należy w tym celu skontaktować się ze specjalistą z renomowanego przedsiębiorstwa i udzielić mu podstawowych informacji. Doświadczony pracownik poda podstawowe czynniki wpływające na cenę, a po krótkiej rozmowie będzie mógł je podsumować i określić orientacyjny koszt całego przedsięwzięcia.

Najważniejszymi składnikami wpływającymi na koszt przeprowadzki są:

 • objętość przenoszonego dobytku, która decyduje o ładowności samochodu potrzebnego do jego przewiezienia;
 • liczba osób zatrudnionych do noszenia ciężarów;
 • długość trasy do pokonania w wypadku kursu poza granice miasta;
 • czas trwania całego przedsięwzięcia;
 • utrudnienia lub ułatwienia na trasie przenoszenie mebli i wyposażenia, np. możliwość korzystania z windy, odległość z miejsca postoju samochodu do wejścia do budynku, szerokość klatki schodowej itp.;
 • korzystanie z dodatkowych usług oferowanych przez firmy, np. dostarczenie kartonów i worków, sprzątanie na koniec mieszkania i piwnicy, wywóz mebli do utylizacji, transport zwierząt;
 • praca w weekend.

Określone stawki za czas pracy i odległość

W ramach tego zestawu usług stosuje się pewne stawki, które są w miarę podobne w największych miastach w Polsce. Najłatwiej określić je dla przedsięwzięć organizowanych w ramach jednego miasta. Jedną z najczęściej zamawianych form usługi jest wynajęcie samochodu transportowego z kierowcą, który nie bierze udziału w noszeniu ciężarów. W przybliżeniu można określić jej koszt na 60-80 zł/godz., choć wiele zależy od wielkości ciężarówki. Gdy kierowca angażuje się w dźwiganie ciężarów razem z drugim tragarzem stawka ta rośnie w przybliżeniu o ok. 20-40 zł/godz., a zaangażowanie jeszcze jednej osoby podbija tę cenę o 50-70 zł/godz.

W przypadku przeprowadzek między miastami należy doliczyć do tego opłatę za przejechane kilometry – dotyczy to kursu w obie strony. W tym wypadku trudniej podać koszt ze względu na duże wahania ceny paliw. Z dużą ostrożnością można przyjąć, że wynosi ona ok. 2 zł/km, ale lepiej o tę stawkę zapytać na wstępie rozmowy z przedstawicielem firmy, bo mogą występować tu duże różnice. Należy wziąć także pod uwagę koszty ewentualnych noclegów na trasie, które są standardem w wypadku przeprowadzek międzynarodowych. Nie dolicza się ich jednak wtedy, gdy jedyną noc w podróży ekipa spędzi w mieszkaniu docelowym.

Średni koszt przeprowadzki

Rozmowa ze specjalistą z firmy jeszcze przed zawarciem porozumienia pozwoli z pewną precyzją określić cenę całej usługi w każdym przypadku. Warto więc zasięgnąć takiej informacji przed podjęciem decyzji o wynajęciu profesjonalistów, niewykluczone że część osób będzie wolała wtedy podjęć się tego zadania na własną rękę. Należy jednak wziąć także pod uwagę fakt, że specjaliści gwarantują transport bez strat, uszkodzeń mebli i cennego sprzętu. Nawet jeśli zdarzy się jakiś wypadek losowy, to firmy przeprowadzkowe ubezpieczają przewożone mienie. Często okazuje się, że samodzielne przenoszenie i przewożenie dobytku okupione jest sporymi stratami lub trzeba ponieść dodatkowe koszty, gdy zarysowało się wynajęty samochód transportowy w czasie manewrowania w wąskich uliczkach.

Dla orientacji podajemy także informacje o kosztach przeprowadzek obliczonych na podstawie danych z serwisu aukcyjnego usług transportowych Clicktrans. Według tego źródła średnie ceny przeprowadzek w 2020 r. wynosiły:

 • w obrębie Polski – 578 zł;
 • do Polski – 2120 zł;
 • z Polski – 2260 zł.

Podajemy także przykłady średnich kosztów wynajęcia profesjonalnych firm realizujących przeprowadzki międzynarodowe do konkretnych krajów według tego samego serwisu:

 • z Polski do Wielkiej Brytanii – 2099 zł (w drugą stronę 2185 zł);
 • z Polski do Niemiec – 1428 zł (1682 zł);
 • z Polski do Holandii – 1726 zł (1583 zł);
 • z Polski do Hiszpanii – 4520 zł (3373 zł).