Higiena intymna mężczyzn i kobiet. Co trzeba wiedzieć?

Kobiety o swojej higienie intymnej z pewnością wiedzą dużo więcej niż mężczyźni. Sposób pielęgnacji tych okolic wymaga innego podejścia u obu płci, ponieważ skóra mężczyzn jest grubsza, bardziej owłosiona i bardziej się poci. Jednak to kobiety bardziej skupiają się na higienie intymnej.

W jaki sposób mężczyzna powinien dbać o higienę intymną?

Kobietom nie trzeba przypominać o właściwej higienie stref intymnych, a niektórzy mężczyźni uważają, że ten temat może ich ominąć. Nic bardziej mylnego. Męskie narządy płciowe i skóra wokół wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście coraz większa liczba mężczyzn zdaje sobie sprawę z tego, że zwykły żel pod prysznic dla mężczyzn nie nadaje się do mycia strefy intymnej. Wybór produktów do higieny intymnej dla mężczyzn stale się powiększa, dlatego świadomość wśród panów również rośnie. Oprócz mycia odpowiednimi kosmetykami ważne jest używanie osobnego ręcznika do osuszania okolic intymnych. Niestety wielu mężczyzn używa jednego ręcznika do wycierania całego ciała, co jest bardzo niehigieniczne. Nie bez znaczenia ma również bielizna- bokserki powinny być bawełniane i niezbyt obcisłe.

Higiena intymna mężczyzn to nie jest ich prywatna sprawa.

Odpowiednia higiena okolic intymnych jest ważna nie tylko dla zdrowia mężczyzny, ale także jego partnerki. Dlatego narządy płciowe powinny być umyte dokładnie i powoli, ze szczególną uwagą na usunięcie mastki spod napletka. Jest to ważne, by nie narazić się na infekcję oraz nieprzyjemny zapach. Higiena intymna obojga partnerów jest zalecana po każdym stosunku.

Wkładki dla kobiet, żele do mycia i częste podmywanie- czy to nie za dużo?

Kobiety znacznie więcej wiedzą na temat higieny intymnej, częściej się podmywają np. podczas miesiączki oraz dużo częściej zmagają się z infekcjami intymnymi. Zdarza się, że przyczyną infekcji intymnych u kobiet jest niewłaściwa higiena intymna, polegająca na używaniu środków zaburzających naturalną florę bakteryjną pochwy. Zdarza się, że kobiety w celu zapewnienia większej higieny noszą na co dzień wkładki higieniczne. Niestety zbyt częste używanie wkładek i noszenie obcisłej, sztucznej bielizny może być przyczyną nawracających infekcji intymnych. Skóra w strefach intymnych musi oddychać, dlatego wkładki powinny być noszone tylko w uzasadnionych wypadkach np. w przypadku upławów lub nadmiaru wydzieliny z pochwy. Chcąc zapewnić sobie świeżość i zdrowie okolic intymnych, kobiety powinny się decydować na łagodne żele do higieny, które zawierają kwas mlekowy oraz mają niskie pH. Mycie okolic intymnych raz dziennie powinno wystarczyć, wyjątkiem jest miesiączka, podczas której zaleca się kobietom częstsze podmywanie.