Hale systemowe – zastosowanie i zalety

Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają stalowe hale systemowe zamiast inwestycji w budynki murowane. Konstrukcje te zapewniają bowiem większe oszczędności finansowe, a także można je postawić w znacznie krótszym czasie, niż tradycyjny obiekt. Na rosnącą popularność hal stalowych wpływa także szerokie zastosowanie. Z uwagi na potrzebny materiał, czy dodatkowe aspekty technologiczne i konstrukcyjne, tj. wentylacja, stabilność, czy bezpieczeństwo, hale te łatwo zaprojektować, uwzględniając konkretne przeznaczenie.

Czym się wyróżniają hale systemowe i jakie są ich zalety?

Hale te są konstrukcjami modułowymi. Największą ich zaletą jest łatwość, z jaką udaje się łączyć ze sobą poszczególne elementy, co przekłada się na krótki czas montażu. Każdą taką konstrukcję można odpowiednio poszerzyć o dodatkowe przestrzenie, w tym o strefę administracyjno-biurową, czy też o pomieszczenie gospodarcze, bądź toalety.

Przedsiębiorca może z powodzeniem prowadzić działalność w jednym miejscu. Udaje się bowiem komfortowo wydzielić w hali systemowej poszczególne strefy. Uwzględnia się wtedy wykonywany w nich zakres czynności, niezbędny do prowadzenia biznesu w danej branży. Wszystkie te walory sprawiają, że hale systemowe należą do najbardziej uniwersalnych na rynku. Znajdują więc zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu.

Zastosowanie: hala systemowa magazynowa

Najczęściej zamawianym typem hali systemowej jest konstrukcja, w której ma się mieścić magazyn. Można wyróżnić dwa podstawowe projekty takich hal, czyli:

– konstrukcje, jako magazyny wysokiego składowania,

– obiekty przeznaczone na zaplecze logistyczne.

Hale, które projektuje się pod magazyn, są odpowiednio skonstruowane, by przedsiębiorca mógł składować towary zarówno na odpowiedniej przestrzeni, jak i na określonej wysokości. Lekka konstrukcja umożliwia postawienie magazynu o wysokości sięgającej nawet powyżej siedmiu metrów. W ten sposób można bardzo ekonomicznie zarządzać dostępnym metrażem.

Jednak konstrukcje pod magazyn adaptuje się również pod konkretny towar, jaki ma być składowany. Wyróżnić więc można hale, jako chłodnie lub jako obiekty do przechowywania żywności rolnej. Jeśli przedsiębiorca pragnie utrzymywać w hali odpowiednie warunki, w których przechowywany towar zachowuje wszystkie swoje właściwości, wykonawca stawia konstrukcję, dopełniając ją m.in. ścianami wykonanymi z izolowanych płyt warstwowych.

Natomiast hale systemowe logistyczne projektuje się z myślą o tym, by przepływ towarów był jak najbardziej efektywny. Pomocne są tutaj bramy wjazdowe o odpowiednich rozmiarach, rampy załadunkowe, czy konkretnie dobrana stolarka otworowa. Wszystkie te elementy dopełniające można bez problemu dołączyć do standardowego projektu hali systemowej, by jak najlepiej ułatwiała wszelkie działania logistyczne.

Zastosowanie: hale systemowe produkcyjne

W przypadku hal systemowych produkcyjnych kładzie się nacisk na nieco inne aspekty, niż w przypadku hal magazynowych. Mianowicie ważne jest to, by przestrzeń zapewniała jak najlepsze zagospodarowanie dostępnego metrażu. Hale te zwykle mają dość duże rozmiary, dlatego przedsiębiorcy mogą w nich uruchomić tak produkcję jednostkową, jak i seryjną.

Hale produkcyjne modułowe znajdują m.in. zastosowanie w:

– stolarni,

– przemyśle ciężkim,

– przedsiębiorstwach produkujących okna i drzwi,

– motoryzacji.

W zależności od przeznaczenia danej hali, można ją wyposażyć w najlepszą wentylację, która jest niezbędna wszędzie tam, gdzie dochodzi do dużego zapylenia. Z kolei w hali, gdzie ma być wytwarzany ciężki sprzęt najważniejsze jest to, by konstrukcja była odpowiednio wytrzymała i stabilna, dlatego bardzo często stawia się w szczególności na grube i nośne podłoże. Jeżeli z linii produkcyjnej mają schodzić maszyny szynowe, wtedy halę doposaża się w takie elementy, jak: suwnice, pomosty, bądź najazdy szynowe. Niezależnie od przeznaczenia hali produkcyjnej wykonawca pamięta również o komfortowym wydzieleniu dróg komunikacyjnych.

Zastosowanie: hala systemowa komercyjna

W przeciwieństwie do hal magazynowych i produkcyjnych, te konstrukcje są stawiane z myślą o gromadzeniu się w nich dużych skupisk ludzi. W związku z tym wykonawca uwzględnia tutaj zupełnie inne aspekty, jakie będą mieć wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Najważniejsze z nich to:

– elementy sanitarne i higieniczne,

– rozwiązania komunikacyjne (głównie drogi ewakuacji),

– niezbędne instalacje (tj. elektryka, telekomunikacja, kanalizacja).

By standardowa hala systemowa mogła przemienić się w obiekt wystawowy, czy handlowy typu market, spełnione muszą być określone założenia. Przede wszystkim dotyczą one bezpieczeństwa określonego przepisami przeciwpożarowymi. Ponadto, by każdy użytkownik hali mógł czuć się komfortowo, potrzebna jest właściwa wentylacja, którą zapewnia zarówno stolarka okienno-drzwiowa, jak i instalacja określonych urządzeń wentylacyjnych. Takie hale stawia się zwykle z uwzględnieniem zmian temperatur na przestrzeni całego roku, dlatego też równie istotny jest odpowiednio dobrany sposób ogrzewania użytkowanej strefy.

Hale systemowe cena – od czego zależy?

Hale systemowe cena – w tym przypadku jest uzależniona od wielu aspektów. Uwzględnia się przede wszystkim takie, jak:

– metraż,

– potrzebne materiały,

– dopasowanie konstrukcji pod branżę,

– adaptacja hali pod indywidualną specyfikację przedsiębiorstwa,

– dostosowanie projektu hali pod wyszczególnione przeznaczenie.

Zwykle trudno jest więc wstępnie określić, jak dużo może kosztować hala systemowa. Niezbędny jest więc dogłębny audyt potrzeb przedsiębiorcy, a także uwzględnienie terenu, na jakim ma stanąć dana konstrukcja. Im jest ona prostsza i wykonana ze standardowego materiału, czyli wyłącznie ze stali, tym szybciej można przedstawić ofertę cenową na indywidualne zamówienie.

Koszt może być wyższy, jeżeli wykonawca będzie miał do pokonania długą trasę z elementami konstrukcji. Przedsiębiorca zapłaci więcej także wtedy, gdy ma szczególne wymagania wykraczające poza standardowy zakres oferty. Chcąc zatem dowiedzieć się, jaka może być szacunkowa cena hali systemowej, warto wysłać zapytanie z jak największą liczbą detali, które mają być uwzględnione w jej projekcie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą JamPol, która oferuje praktyczne i wielofunkcyjne hale systemowe.