Infekcje grzybicze pochwy pojawiają się bardzo często z różnych powodów. Wcześnie zdiagnozowane mogą być bardzo szybko wyleczone. Warto wiedzieć jakie są objawy grzybicy pochwy, by od razu podjąć leczenie i nie doprowadzić do rozwoju niebezpiecznej drożdżycy.
Grzybica pochwy – przyczyny i objawy
Za infekcje grzybicze odpowiedzialne są tzw. drożdżaki. Grzybica pochwy to choroba, którą bardzo łatwo się zarazić. Do zakażeń najczęściej dochodzi:
– podczas korzystania z publicznych toalet
– z powodu nieodpowiedniej higieny okolic intymnych (w tym korzystanie ze zbyt silnych preparatów zaburzających pH skóry)
– podczas stosunku w wyniku urazów mechanicznych pochwy lub w wyniku zarażenia się od partnera
– w wyniku częstych irygacji pochwy, które sprzyjają rozwojowi drożdżaków będących przyczyną grzybicy
Grzybica pochwy objawia się swędzeniem, pieczeniem, wydzielaniem większej ilości śluzu o zmienionej konsystencji i często nieprzyjemnym zapachu. Zmienia się również kolor śluzu, który może być szary lub nawet żółtozielony. W przypadku zauważenia jakichkolwiek z wymienionych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie badania zdiagnozuje dolegliwość oraz zaleci odpowiednie leczenie.
Jak leczyć infekcje grzybicze, czyli skuteczne sposoby na grzybicę pochwy
Czynniki sprzyjające infekcji są różne, jednak zawsze za chorobę odpowiedzialne są drożdżaki. Grzybica pochwy z większym prawdopodobieństwem pojawi się u osób o osłabionej odporności, w trakcie choroby lub w momencie zaburzenia flory bakteryjnej okolic intymnych (wywołanych np. nieodpowiednią higieną lub irygacjami). Siedzący tryb życia oraz dieta bogata w cukry proste także sprzyja rozwojowi drożdżaków. Wpływ na rozwój choroby ma też bielizna syntetyczna. Gdy grzybica pochwy często nawraca, warto takiej bielizny unikać, a w jej miejsce używać bielizny bawełnianej. Nie są też wskazane długie kąpiele, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Należy też unikać gąbek oraz myjek, które stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów. Bez recepty dostępne są maści oraz globulki dopochwowe, które mają działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Polecane są też probiotyki, które dbają o właściwy poziom pH pochwy. Po takie preparaty warto sięgnąć już w momencie pojawienia się pierwszych objawów.