Grillowanie – zdrowsza alternatywa dla smażenia

Sposób przygotowywania posiłków ma duże znaczenie nie tylko dla ich smaku, ale także dla ich wartości odżywczych i tym samym naszego zdrowia.

Dietetycy i lekarze stale ostrzegają o zgubnych skutkach smażenia potraw. Niestety, ten sposób przyrządzania rozmaitych dań nadal króluje w kuchniach Polaków. Jest jednak alternatywa – to grillowanie, które pozwalana na przyszykowanie pysznych i smacznych potraw na każdą okazję.

Dlaczego warto wybrać grillowanie?

Grillowanie to sposób przyrządzania potraw bez konieczności korzystania z dużej ilości tłuszczu, co nie tylko powoduje, że potrawy grillowane są mniej kaloryczne, ale także nie zawierają tak wielu substancji szkodliwych jak te smażone, w tym także substancji o działaniu nowotworowym.

Dania do grillowania nie są panierowane – to również wpływa na zmniejszenie ich kaloryczności, dlatego też taką metodę przyrządzania potraw na pewno docenią osoby na diecie odchudzającej.

Metoda grillowania jest wszechstronna – możemy przygotować z jej użyciem dania z różnych gatunków mięs, w tym także z ryb, dania warzywne, więc to dobra propozycja także dla wegetarian i wegan.

Zatem grillowanie to zdrowy sposób na przygotowywanie posiłków – o mniejszej kaloryczności, zdrowszych dla serca i układu krwionośnego i układu trawiennego

Na czym grillować?

Grillować można dzisiaj nie tylko na grillu z węglem drzewnym. Z takiej metody przyrządzania potraw można skorzystać także z użyciem innego rodzaju wyposażenia, na przykład:

  • patelni grillowej,
  • grilla elektrycznego,
  • patelni zwykłej – smażenie bez tłuszczu,
  • piekarnika i mikrofalówki z funkcją grilla.

Co zaserwować do potraw grillowych?

Grillowane potrawy doskonale komponują się z różnymi dodatkami. Z pewnością doskonałym wyborem będzie pyszna sałatka na grilla obfitująca w zdrowe warzywa, na przykład z ogórkiem, rzodkiewką, kapustą.

Wyśmienita sałatka do grilla może być także uzupełniona innymi potrawami – ziemniakami, ryżem, kaszami czy chlebem pełnoziarnistym. Nie można zapominać także o sosach, dzięki którym grillowane dania będą jeszcze pyszniejsze!