Gniazdo os – jak go bezpiecznie usunąć?

Osy są stosunkowo dokuczliwe i mogą użądlić w zasadzie bez powodu. W porównaniu z szerszeniami lub pszczołami, które atakują głównie w momencie zagrożenia czy w pobliżu swojego gniazda, osy są dużo bardziej drażliwe. Przeszkadza im nasz zapach, kolor ubrań, czy zachowanie. Dlatego kiedy dostrzegamy ich gniazdo w pobliżu naszego domu, należy się ich pozbyć jak najszybciej. Jak bezpiecznie usunąć gniazdo os?

Samodzielne usuwanie gniazda

Zanim zbliżymy się do gniazda os, należy przede wszystkim się odpowiednio ubrać – założyć na siebie kilka warstw, oraz zabezpieczyć twarz i ręce. Usuwanie os polega na metodzie opryskowej, z bezpiecznej odległości kilku metrów. Wśród środków do usuwania gniazd wymienić można wodę z solą kamienną, roztwór wody z amoniakiem (odstraszający), środki owadobójcze, a także gaśnice biobójcze (mające zasięg nawet do 10 metrów).

Po opryskaniu gniazda wybranym przez nas środkiem, należy je ręcznie usunąć. Najlepiej jest wrzucić gniazdo do szczelnego worka, a następnie wywieść do lasu.

Usuwanie os przez profesjonalistów

Usunięcie gniazda os nie jest łatwym zadaniem, a już na pewno niebezpiecznym. Jeżeli nie mamy pewności, że samodzielnie uda się nam to zrobić (bez wyrządzenia sobie i innym szkody), pozostaje nam zatrudnić do tego profesjonalną firmę od usług DDD. Można spróbować skontaktować się ze strażą pożarną, ale nie ma gwarancji, że faktycznie przyjadą z pomocą – nie są do tego zobligowani, gdyż ich głównym zadaniem jest walka z pożarami.

Firmy DDD składają się z grupy specjalistów w usuwaniu gniazd os, szerszeni, pszczół, jak i innych szkodników. Mają odpowiedni sprzęt i umiejętności, aby zrobić to raz, a skutecznie. Zajmują się zarówno usuwaniem, jak i zabezpieczeniem mieszkania przed kolejnymi atakami. Godny zaufania zespół od usuwania szkodników to prawdziwy skarb, dlatego warto zrobić dobry research i znaleźć firmę z najlepszą ofertą i kwalifikacjami.

Artykuł napisany we współpracy z firmą One Trap – usuwanie os Gdańsk.