Geometria i nie tylko, czyli nowości w oświetleniu 2020

Chcesz zabłysnąć w 2020 roku i sprawić, że Twoje wnętrze będzie niczym z okładki magazynów wnętrzarskich? Czas zatem zapoznać się z trendami w oświetleniu, a tych na bieżący rok przewidziano co najmniej kilka. Jest w czym wybierać, a do tego okazuje się, że powraca to, co stare, lecz w nowej formie.

Kule i okręgi

2020 rok w trendach oświetleniowych upływa pod znakiem kul i okręgów. Kloszy o idealnych kształtach, które wieńczą rozmaite typy lamp, ale i tych lamp, które bazują na świetlnych okręgach. Możemy stawiać na szkło mleczne, transparentne bądź barwione. Dzięki temu mamy całkiem spory wybór, dużo możliwości i inspiracji, by dotychczasowe wystroje ożywić, podkreślić ich wyrazistość lub wyeksponować za pomocą światła niektóre detale.

Pośród kół i okręgów nie zabrakło miejsca na niedoskonałości, czyli tak zwane wabi sabi. To taka filozofia, która wyróżnia się teoretycznie geometrycznymi kloszami, ale dalekimi od idealnego kształtu. Mamy tu zatem jajowate kształty, a także wspomniane lampy bazujące na okręgach, jednak sprawiających wrażenie powyginanych. To światła zawieszane na linkach; niekiedy kilka takich niedoskonałych okręgów przeplata się ze sobą, tworząc ciekawą i na swój sposób harmonijną lampę. Jak prezentują się takie propozycje, można sprawdzić na stronie Azzardo.

Kule i okręgi wpisują się w dowolną aranżację, choć najchętniej są widziane w wystrojach typu vintage. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla nich choć odrobinę miejsca nawet w futurystycznych propozycjach domowych pieleszy.

Błyszcz na parkiecie

Zabłyśnij swoim wnętrzem, ofiarowując mu… błyszczącą lampę. W 2020 roku projektanci przekonują nas do lamp, które będą mamić satynowym złotem. Ten zaś odcień chętnie jest łączony z czernią, bo uzyskuje się kompozycje eleganckie, a nawet luksusowe. Wyraziste, które w połączeniu z ciepłym światłem w domowych pomieszczeniach, buduje przytulną atmosferę.

Satynowe złoto świetnie wygląda zestawione z beżami i szarościami. Mamy zatem świetną okazję, by urozmaicić wnętrza skandynawskie, industrialne i te idące w kierunku retro detali.

Pajączek na suficie

Lampy-pająki – nic dodać, nic ująć. To oświetlenie przyjmujące postać dekoracyjnych kabli, na końcach których zostają umieszczone duże żarówki. Tego typu lampy są bardzo designerskie, ale z powodzeniem mogą zastępować klasyczne żyrandole.

Bije od nich prostota i funkcjonalność, a jednocześnie niezwykła oryginalność. Są na tyle uniwersalne, by zawiesić je w sypialni urządzonej w stylu skandynawskim, salonie obfitującym w elementy z wystroju japandi, jak i otwartej przestrzeni pokoju dziennego, który jest bardzo glamour.

Różnorodność dziś modnych lamp sprawia, że najbardziej wymagający właściciele są w stanie znaleźć oświetlenie, które będzie trendy, gustowne, eleganckie lub minimalistyczne, ale zachwycające w swojej prostocie. Jeśli tegoroczny kierunek w oświetleniu nie jest nam obojętny, poszukajmy idealnych kul lub niedoskonałych okręgów, satynowego złota i pajęczaków.