Gdzie można uprawiać windsurfing w Polsce?

gdzie-mozna-uprawiac-windsurfing-w-polsce

Windsurfing jest sportem, którego popularność wzrasta z roku na rok. Choć nazwa tej dyscypliny może brzmieć egzotyczne, nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby ją uprawiać! Na terenie Polski istnieje bowiem wiele ciekawych miejsc, na terenie których panują świetne warunki zarówno do nauki, jak i doskonalenia swoich umiejętności pływania na desce. W artykule opisujemy destynacje, które cieszą się największym zainteresowaniem windsurferów.

Windsurfing w Polsce, czyli Półwysep Helski

Półwysep Helski to miejsce, które uważane jest za najlepsze do uprawiania windsurfingu – nie tylko na terenie Polski, lecz całej Europy! Chętnie odwiedzają je sportowcy z innych krajów, przez co bije ono rekordy popularności. Windsurferów przyciągają m.in. panujące na terenie Półwyspu Helskiego, naturalne warunki, które sprzyjają uprawianiu sportów wodnych.

Bałtyk słynie z intensywnych wiatrów, które stanowią kluczowy, a zarazem niezbędny czynnik do pływania na desce. Mimo tego, Morze Bałtyckie wyróżniają stosunkowo niskie fale, dzięki czemu początkujący windsurferzy mogą bez obaw wykonywać wszelkie manewry. Bardziej doświadczone osoby mają okazję do wykazania się na otwartej wodzie, gdzie warunki są nieco bardziej wymagające.

Na terenie Półwyspu Helskiego znajduje się kilka miejsc, które szczególnie polecane są do sportów wodnych. Najczęściej przeprowadzane są kursy windsurfingu na Helu, w Jastarni oraz w Juracie. Wszystkie te miejsca są świetnie przygotowane na przybycie sportowców z całej Europy. Na ich terenie znaleźć można bowiem liczne wypożyczalnie sprzętu, szkółki windsurfingu, a także miejsca noclegowe.

Jak wybrać najlepszy ośrodek windsurfingu?

Niezależnie od tego, na które miasto postawisz, pamiętaj, że szkoła windsurfingu nie może być wybrana przypadkowo! Choć do uzyskania tytułu instruktora nie są wymagane uprawnienia, profesjonalne ośrodki – takie, jak Szkoła Zdrowia – zatrudniają wyłącznie certyfikowane osoby. Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z oferty konkretnego miejsca, warto zorientować się, jakimi dokumentami mogą pochwalić się instruktorzy, którzy w nim pracują.

Im szersza oferta, tym więcej możliwości wyboru – dobrze jest zapisywać się na kursy w szkołach, które proponują szkolenia grupowe, indywidualne, a także zapewniają możliwość wypożyczenia wysokojakościowego sprzętu. W podjęciu decyzji pomóc mogą także opinie dotychczasowych klientów. Rzetelne przeanalizowanie oferty ośrodka oraz kwalifikacji instruktorów gwarantuje uniknięcie rozczarowań i nieprzyjemnych sytuacji. Warto więc, przed zorganizowaniem wyjazdu, poświęcić chwilę na jego zaplanowanie!