O zielonej energii mówi się dużo, ale nigdy dostatecznie dużo. Na forum publicznym podaje się fotowoltaikę jako jedno z kół ratunkowych dla świata. Energia słoneczna ma w przyszłości znacznie ograniczyć zużycie paliw kopalnych w celach energetycznych. Mowa zarówno o dużych elektrowniach solarnych, jak i małych systemach fotowoltaicznych, które mają decydować o produkcji energii lokalnie. Czy fotowoltaika to przyszłość polskich gospodarstw domowych?
Czym jest fotowoltaika dla domu?
Sceptycy szybko wyjaśnią entuzjastom, że fotowoltaika to wymysł ekologów, w Polsce ciągle jest wysokie zachmurzenie i lobby zachodnie szuka u nas łatwego rynku zbytu. Jednak odkładając na bok teorie spiskowe, warto przyjrzeć się faktom. Energia słoneczna to czysta energia. Fotowoltaika pozwala na produkcję energii elektrycznej bez potrzeby spalania paliw kopalnych, a co za tym idzie bez emisji produktów spalania. W skali mikro dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna zapewni zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd.
Panele fotowoltaiczne, czyli główne elementy domowej elektrowni solarnej, pozwalają absorbować energię promieniowania słonecznego. Falownik sprawia, że energia ta zamieniana jest na energię elektryczną, która może być przez nas spożytkowana na zasilanie gospodarstwa domowego. Cena fotowoltaiki dla czteroosobowego domu to średnio 25 – 35 tys. zł z montażem. Czas zwrotu takiej inwestycji aktualnie szacuje się na około 15 lat. Wiele jednak zależy od naszego zużycia prądu, a także od indywidualnych uwarunkowań, takich jak nasłonecznienie, ekspozycja itd. Jeśli chcesz poznać, jaka cena fotowoltaiki zostanie zaproponowana dla Twojego domu, a także jakich oszczędności na rachunku za prąd możesz się spodziewać – zajrzyj na stronę firmy Brewa.pl.
Systemy fotowoltaiczne w praktyce
Pierwszym krokiem w kierunku poprawnego dobrania instalacji fotowoltaicznej jest poznanie Twoich rachunków za prąd i oszacowanie średniego zapotrzebowania na energię elektryczną dla domu. Bardzo ważne jest optymalne wyskalowanie instalacji fotowoltaicznej – zbyt mało paneli fotowoltaicznych sprawi, że system będzie nieefektywny i do prądu i tak trzeba będzie dokładać. Zbyt duża ilość paneli fotowoltaicznych wydłuży natomiast czas zwrotu inwestycji, co także jest mało opłacalne.
Panele fotowoltaiczne są raczej bezawaryjnymi urządzeniami. Systemy fotowoltaiczne uzyskują gwarancję na poziomie nawet 25 lat. Producenci są zatem pewni ich pracy i nie przewidują nakładów na serwis paneli fotowoltaicznych. Instalacja sama w sobie jest też bezobsługowa, wszystko jest zautomatyzowane i bardzo intuicyjnie kierowane z pozycji panelu.
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci po podłączeniu wiąże się z podpisaniem umowy z lokalną firmą energetyczną. Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne produkują prąd nie bezpośrednio dla gospodarstwa domowego, a sprzedają go do sieci, by następnie go z niej pobrać. Odwiedź stronę internetową Brewa, by dowiedzieć się więcej o fotowoltaice oraz poznać zasady samodzielnej produkcji energii z odnawialnych źródeł.