Inwestycje w odnawialne źródła energii na przestrzeni ostatnich kilku lat stały się niezwykle modnym tematem. Coraz częściej kwestia ta pojawia się nie tylko w kontekście dużych firm, ale także indywidualnych gospodarstw domowych, które mogą liczyć na wysokie dofinansowania takich inwestycji. Czy rzeczywiście pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego jest aż tak opłacalne?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Zasadniczym elementem instalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w prąd stały. Kolejnym elementem jest inwerter (falownik), który zamienia prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, jaki płynie w Twoich gniazdkach w domu. Do tego oczywiście dochodzi licznik zużycia oraz produkcji energii elektrycznej, niezbędne okablowanie, akumulator i zabezpieczenia. Prawidłowe połączenie elementów tej instalacji ma zapewnić ciągłość przesyłu energii elektrycznej.
Czy założenie instalacji fotowoltaicznej jest opłacalne?
Wszystko wskazuje na to, że inwestycja w odnawialne źródła energii to przyszłość naszej planety oraz nas samych. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ochronę środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem, choć to oczywiście także jest bardzo istotne.
Instalacja fotowoltaiczna przede wszystkim pozwala zredukować koszty zużywanej energii elektrycznej, a także przewidzieć ich wysokość w dłuższym przedziale czasu. Decydując się na takie rozwiązanie, uniezależniasz się od zmian zachodzących na rynku, które dotyczą kosztów energii elektrycznej.
Jeżeli planujesz korzystać z OZE w ramach systemu prosumenckiego, możesz odebrać 70 lub 80% energii elektrycznej, którą wprowadzasz do sieci. Koszty typowej instalacji montowanej w domu jednorodzinnym zwracają się więc już po około siedmiu latach. Choć może wydawać się, że to długi okres, po tym czasie opłata za prąd, jaką poniesiesz będzie symboliczna. Jeżeli doliczysz do tego możliwość otrzymania dofinansowania w wysokości do 80% wartości inwestycji, w zależności od gminy, korzyść jest jeszcze większa.
Warto także wspomnieć, że instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowa, a jej trwałość to przynajmniej 25-30 lat. Nie produkuje ona żadnych zanieczyszczeń, ani nie emituje hałasu. Wbrew obiegowej opinii, panele fotowoltaiczne działają także w pochmurne dni (dzieje się tak dzięki promieniowaniu rozproszonemu, które dociera do Ziemi).
Decydując się na fotowoltaikę otrzymujesz więc:
- Tanią energię przyjazną dla środowiska,
- Drastycznie mniejsze rachunki za prąd
- Bezpieczną i cichą instalację sprawną przez długie lata,
- Gwarantowany zwrot kosztów instalacji już po kilku latach,
- Możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej do sieci.
Dlaczego warto zaufać profesjonalistom?
Oczywiście każdy może samodzielnie usiłować zamontować instalację fotowoltaiczną. Pomijając jednak kwestie związane z tym, że trzeba wiedzieć, jak dopasować instalację do krzywizny dachu lub terenu, łatwo po prostu zamontować ją źle, a wtedy koszty naprawy całego systemu mogą być bardzo wysokie. Z pewnością nie warto oszczędzać na kosztach instalacji dlatego znacznie prościej jest wynająć specjalistę. Szukając profesjonalnych firm zajmujących się fotowoltaiką możesz wpisać w Google fotowoltaika Inowrocław, Gdańsk, czy Gniezno i porównać oferty wielu fachowców.
Jeśli zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną, na pewno nie pożałujesz. Koszty instalacji maleją z każdym rokiem dzięki popularyzacji technologii, a państwo coraz bardziej wspiera inicjatywy oddolne mieszkańców w tym zakresie. Dołącz do osób dbających o środowisko i oszczędzaj!