20 flag narodowych i ich znaczeń

20. Malezja

Nietrudno dostrzec, że Anglia maczała palce w historii Malezji. Niebieski prostokąt w lewym górnym rogu początkowo był wyrazem tego powinowactwa. 14 pasów przedstawia 13 stanów członkowskich i dzielnic federalnych Kuala Lumpur.

19. Nigeria

Zielone pasy reprezentują bujną nigeryjską roślinność i przemysł rolniczy, a biały pas stoi za pragnieniem pokoju.

18. Kanada

Znana też jako „Flaga liścia klonowego”. Tak właściwie liścia tam nie był przez wiele lat, dopiero premier Lester Pearson zaproponował dodanie go, bo podczas I Wojny Światowej zauważył, że wiele batalionów ma ten symbol w swoich emblematach.

17. Dania

Mówi się, że duńska flaga jest najstarsza na świecie. Według legendy, 15 czerwca 1219 flaga spadłą z nieba, kiedy król Waldemar II Zwycięski pokonał Estończyków w bitwie. Biały krzyż reprezentuje wiarę chrześcijańską.

16. Birma

Chociaż państwo zmieniało już nazwę dwukrotnie, flaga pozostaje taka sama. Niebieski symbolizuje pokój i wytrwałość, czerwony – odwagę, biały – honor. Koło zębate i ryż reprezentują przemysł rolniczy i robotników.

15. Stany Zjednoczone

13 pasów to pierwotne kolonie Ameryki, 50 gwiazd to stany.

14. Francja

Ludwik XVI miał na sobie te kolory, kiedy przemawiał do zgromadzenia rewolucjonistów w Paryżu.

13. Grecja

Chociaż wzór flagi nie zmieniał się bardzo, to odcień niebieskiego owszem. Zmieniano go parę razy od rewolucyjnej wojny z Turkami.

12. Afryka Południowa

Chociaż oficjalnie kolory nie mają znaczenia, to czerwony, niebieski i czarne pochodzą od politycznej party Nelsona Mendeli (Afrykański Kongres Narodowy) i od byłych republik Burskich. „Y” ma symbolizować konwergencję kultur w tym narodzie.

11. Antigua i Barbuda

Jest to jedna z najbardziej unikalnych flag, a została zaprojektowana przez nauczyciela z liceum. Słońce symbolizuje nową erę, która wzeszła po uzyskaniu niepodległości, czerwony – energię ludu, niebieski – nadzieję.

10. Ghana

Kontynuuje to, co zaczęła Etiopia, idzie jednak o krok dalej, bowiem czarny kolor ma symbolizować lud i jego wolność.

9. Niemcy

Chociaż czerń, czerwień i złoto reprezentowały Niemcy już od średniowiecza, obecnie mówi się, że kolory reprezentują XIX wiecznych ochotników, którzy walczyli za kraj w Wojnach Napoleońskich.

8. Australia

„Union Jack” na tej fladze jest uwarunkowany historycznie – wszystkie brytyjskie kolonie musiały go mieć we fladze. Siedmioramienne gwiazdy reprezentują 6 australijskich stanów, oraz Krzyż Południa – gwiazdozbiór widoczny z każdego zakątka Australii

7. Botswana

Niebieski symbolizuje wodę, czarny i biały – harmonię między rasami, a pomysł na pasy wziął się z narodowego zwierzaka: zebry.

6. Wietnam

Czerwony reprezentuje krew przelaną przez kraj, kiedy walczył za swoją niepodległość, a 5 ramion gwiazdy stoi za zjednoczeniem robotników, żołnierzy, wieśniaków, młodych ludzi i intelektualistów, którzy wspólnie budowali socjalizm.

5. Bahamy

Żółty pas to piaszczyste plaże na 700 wyspach Bahamów, niebieski – woda, a czarny trójkąt to lud i jego pragnienie rozwoju lądu i morza.

4. Paragwaj

Jedna z wielu flag zainspirowanych francuską. Kolory reprezentują wolność i niezależność. Herb upamiętnia 14 maja 1811, dzień w którym Paragwaj uzyskał niepodległośc.

3. Czad i Rumunia

Chociaż te dwa kraje nie mają ze sobą wiele wspólnego (nawet sąsiadów), to z jakiegoś powodu mają jednakowe flagi.

2. Czeska Republika

Biały i czerwony to tradycyjne kolory Królestwa Czeskiego i przyjęto je z bardzo praktycznego względu – łatwo je rozpoznać w walce. Niebieski klin dodano później, żeby można było odróżnić czeską flagę od polskiej.

1. Indie

Wprowadzono ją w 1931 roku i wtedy pasy symbolizowały dwie główne grupy w Indiach. Zielony: muzułmanów, pomarańczowy: hinduistów. Biały pas reprezentował pragnienie pokoju między dwoma grupami. Jednak od tego czasu znaczenie się zmieniło. Koło w środku ma 24 szprychy, które ponoć symbolizują godziny dnia.