
Cudowne właściwości ziół były poznawane przez wieki. Wiedza ta była gromadzona i przekazywana z pokolenia na pokolenie. W ten sposób narodziła się fitoterapia, czyli jedna z form medycyny alternatywnej.
Termin fitoterapia wywodzi się z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza leczenie roślinami. Po raz pierwszy użyto go w XIX wieku w Niemczech. Niedługo potem fitoterapia stała się popularna w całej Europie. Termin ten można rozumieć na dwa sposoby. Fitoterapią nazywa się, bowiem dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków z surowców pozyskanych wcześniej z roślin leczniczych. Obejmuje także stosowanie tych leków w profilaktyce i terapii chorób. Z drugiej fitoterapia jest także określeniem jednej z głównych gałęzi medycyny alternatywnej.
Fitoterapia z czysto medycznego punktu widzenia odejmuje takie działania jak poznawanie mechanizmów oddziaływania roślin na organizm człowieka, dawkowanie sporządzonych preparatów, badaniem interakcji zachodzących pomiędzy tradycyjnymi lekami a preparatami ziołowymi, oraz definiowanie ewentualnych działań niepożądanych. Mówiąc o fitoterapii mamy na myśli także poszukiwanie nowych właściwości roślin a także tworzenie nowych leków roślinnych.
Fitoterapia jako dział medycyny alternatywnej ma bardzo wielu zwolenników. Twierdzą oni, ze taki rodzaj leczenia jest o wiele bardziej efektywny w sytuacjach zagrożenia, gdy liczy się każda chwila. Regularne i konsekwentne przyjmowanie ziół może pomóc pacjentowi spowolnić a nawet zatrzymać rozwój wielu ciężkich chorób. Celem fitoterapii jest głównie profilaktyka. Zaletą ziołolecznictwa jest także bardzo niski koszt i łatwa dostępność preparatów. Z tego powodu takie terapie są często stosowane w środowiskach nieuprzemysłowionych społeczeństw.
Przyjmowanie ziół trzeba konsultować z lekarzem, gdyż tego rodzaju specyfiki mogą wchodzić w silne interakcje z innymi lekami. Jeżeli nie będziemy się stosować do zaleceń, to może to być niebezpieczne dla naszego organizmu. Działanie ziół wbrew pozorom może być bardzo silne i wywoływać niepożądane efekty uboczne.