Filtry do maszyn rolniczych – jakie wyróżniamy?

Filtry do maszyn rolniczych – jakie wyróżniamy?

W każdym gospodarstwie rolnym istotną rolę odgrywają maszyny rolnicze. Urządzenia napędzane silnikami spalinowymi wymagają użycia specjalnych filtrów, które zapewniają dużą wydajność i bezpieczeństwo. Jakie filtry są niezbędne w maszynach rolniczych?

Filtr oleju

W maszynach rolniczych szczególnie ważny jest sprawny filtr oleju, który montuje się przy silniku. Jego zadaniem jest przede wszystkim przedostających się do silnika zanieczyszczeń. Filtr ten skutecznie usuwa pył, produkty utleniania, pozostałości po oleju napędowym, cząstki metali itp. Warto wiedzieć, że filtr należy wymieniać przynajmniej raz w roku, o ile producent nie zalecił inaczej. Zazwyczaj w starszych maszynach zmiana powinna następować częściej.

Hydrauliczne filtry do maszyn rolniczych

Zastanawiasz się, jakie jeszcze filtry do maszyn rolniczych są absolutnie niezbędne? Otóż przede wszystkim jest to filtr hydrauliczny, który montuje się przy pompie hydraulicznej. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie cieczy roboczej ze zbędnych związków chemicznych, wody, zanieczyszczeń np. z powietrza, produktów ubocznych utleniania. Należy je stosować tam, gdzie znajdują się systemy hydrauliczne, np. w skrzyni biegów, wspomaganiu kierownicy.

Filtr powietrza

W maszynach rolniczych ważna jest także obecność filtrów powietrza, które montuje się przy układzie dolotowym silnika. Oczyszczają one powietrze, które przedostaje się do silnika z różnego rodzaju zanieczyszczeń i pyłów. W maszynach rolniczych montuje się zarówno filtry zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Oprócz tego dzieli się je na filtry suche i mokre. Warto wiedzieć, że w przypadku wykonywania bardzo pylących prac należy je zmieniać nawet co pół roku.

Filtr paliwa

Oprócz tego nie może oczywiście zabraknąć filtru paliwa, który oczyszcza benzynę albo olej z zanieczyszczeń i wytrąca wodę. Zazwyczaj wymienia się go co określoną liczbę godzin pracy, np. 250.

Bez wątpienia filtry odgrywają kluczową rolę w pracy maszyn rolniczych. Warto dokładnie znać ich działanie i odpowiednio często je wymieniać.