Fakty i mity na temat kremacji zwłok

Kremacja zwłok mimo iż coraz bardziej popularna, a przy tym dopuszczalna przez większość religii wciąż owiana jest wieloma mitami. Szerzenie nieprawdziwych informacji ma swoje źródło w niewiedzy na temat sposobu w jaki następuje spopielenie ciała zmarłej osoby. Rzadziej natomiast jest działaniem celowym. Dlatego warto prostować fałszywe twierdzenia dotyczące kremacji. Sprawdźmy zatem jak faktycznie wygląda organizacja i przebieg kremacji zwłok?

Jakie mity o kremacji zwłok pokutują w społeczeństwie?

Fałszywych informacji o kremacji zmarłych jest bardzo wiele. Te powtarzane najczęściej dotyczą sposobu w jaki przeprowadza się spopielenie zwłok. Przekazy o tym, że zwłoki palone są w dużych piecach nie mają nic wspólnego z tym jak rzeczywiście odbywa się proces kremacji. Podobnie nieprawdziwe są pogłoski o tym, że gdzieś zostały pomylone urny z prochami. Procedury obowiązujące w spopielarniach zwłok są tak opracowane, że taka sytuacja nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie nie może mieć miejsca. O tym jak naprawdę wygląda kremacja zmarłych opowiada pracownik Zakładu pogrzebowego „Concordia” z Gdyni, świadczącego usługi pogrzebowe na terenie Trójmiasta i okolic:

Kremacja zwłok wbrew temu co czasami można usłyszeć odbywa się zawsze z pełnym poszanowaniem ciała zmarłej osoby. Dotyczy to nie tylko samego procesu kremacji, ale również działań ją poprzedzających. W przypadku kremacji podobnie jak przy tradycyjnym pogrzebie ciało zmarłego jest odpowiednio przygotowywane. Różnica polega jedynie na tym, że umieszcza się je w trumnie kremacyjnej, która w odróżnieniu od klasycznych trumien nie ma żadnych metalowych elementów. Nim zwłoki zostaną przetransportowane do spopielarni rodzina może pożegnać zmarłego w zakładzie pogrzebowym. Pożegnanie takie może mieć charakter religijny lub świecki. Firmy przeprowadzające kremację także umożliwiają obecność bliskich podczas procesu kremacji. Ta wcale nie odbywa się w dużych piecach, gdzie trumna jest podpalana, ale w specjalnych pojemnikach do spopielania zwłok. To w nich umieszcza się trumnę z ciałem, a zapłon następuje automatycznie. Parametry takie jak temperatura spalania oraz jego czas są dobierane i kontrolowane przez komputer. Kolejnym powszechnym mitem jest obawa o pomylenie urn z prochami. Coś takiego nie może się zdarzyć, ponieważ jednorazowo w krematorium może być obecna tylko jedna trumna, co eliminuje możliwość zamiany urn.

Czy kremacja jest droższa od tradycyjnego pochówku?

Bardzo wiele osób sądzi, że kremacja jest znacznie droższa od klasycznego pogrzebu, a tymczasem jest odwrotnie. Co prawda w obu przypadkach konieczny jest zakup trumny, jednak trumny kremacyjne są znacznie tańsze od trumien klasycznych. Podobna zależność występuje także przy usłudze wykopania grobu. Nawet po doliczeniu kosztów kremacji okazuje się, że jest ona tańsza niż pogrzeb w tradycyjnej formie. Prócz niższych kosztów za kremacją przemawia również wiele argumentów poza finansowych. Do tych najczęściej podnoszonych należy oszczędność miejsca na cmentarzu. Jak bowiem pokazują statystyki cmentarzom, szczególnie w dużych miastach zaczyna brakować terenu na klasyczne pochówki.