Eko moda to jeden z największych trendów. Widać go dosłownie wszędzie – zarówno w szafie damskiej i męskiej, jak i dziecięcej. To również kierunek na kolejnych kilkanaście lat. O co w tym chodzi i jakie są najważniejsze postulaty eko mody, jeśli chodzi o ubranka dla dzieci? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis!
Moda na eko, minimalizm i zero waste
Podstawowy postulat wszystkich eko trendów w modzie to zatrzymanie masowej produkcji odzieży. Czy możemy zrobić coś, aby temu zapobiec? Oczywiście! Naszym zdaniem doskonałym pomysłem na to, by być bardziej eko i żyć w zgodzie z samym sobą i otaczającym środowiskiem, jest zminimalizowanie konsumpcjonizmu. Nie oszukujmy się, dotyka to każdego z nas. Kupujemy coraz więcej, aby wyrzucać coraz więcej i w to miejsce kupować coraz to nowsze rzeczy. A może tak postawić na minimalizm, zero waste i naprawdę wysoką jakość bawełnianych ubrań dla dzieci?
Tak naprawdę dziecko nie potrzebuje kilkudziesięciu par bluzek, bodziaków czy spodenek. Nie dość, że wciąż rośnie i co chwilę trzeba kupować nową odzież dziecięcą, to jeszcze wiele z tych, które są w szafie… nigdy nie miało nawet oderwanych metek! Aby wyeliminować ten problem, warto postawić na minimalizm i kapsułową garderobę. Chociaż – szczególnie to drugie – kojarzysz zapewne bardziej z kobiecą szafą i damskimi trendami modowymi, to w przypadku dzieci również sprawdza się doskonale. Wystarczy odpowiednio zaplanować całą dziecięcą garderobę tak, by wszystko ze sobą dobrze grało i nie było potrzeby kupowania co chwilę czegoś nowego. Różnego rodzaju bluzki dziewczęce z długim rękawem, dziecięce bodziaki, bluzy chłopięce czy welurowe komplety dresowe można zestawić tak, by pasowały na wiele różnych okazji. Jesteśmy przekonani, że wdrożenie takiej praktyki do swojego codziennego życia i ograniczenie ilości kupowanych ubrań będzie wielkim i potrzebnym krokiem w stronę minimalizmu!
Klucz to wysoka jakość ubranek
Każdy rodzic doskonale wie, że na dziecku nie da się oszczędzać. Wiadomo, można, zamiast pampersów, wybrać wielorazowe pieluszki tetrowe czy też na bieżąco prać ubranka, aby nie gromadzić kilkudziesięciu par bodziaków czy pajaców. Co jednak zrobić, jeśli to nie wystarcza, a ubrania niemowlęce lub dziecięce po kilku praniach czy założeniach idą do kosza? Przede wszystkim należy stawiać na jak najwyższa jakość ubrań. Nie należy kierować się tym, że dziecko i tak wyrośnie ze spodenek czy bluzeczki. Ważne jest to, aby posłużyły one w idealnym stanie jak najdłużej. Takie nieznoszone ubrania można przekazać dalej lub schować w piwnicy bądź strychu dla przyszłych maluchów. Jesteśmy przekonani, że Twoi rodzice lub dziadkowie są w stanie znaleźć u siebie sentymentalne ubranka swoje czy swoich dzieci nawet sprzed kilku dekad. Na pewno Twój wzrok przykuje to, że nie będą one bardzo zniszczone. Dlatego stawiając na wytrzymałe, bezpieczne i wygodne ubranka dla dzieci, z pewnością zrobisz ogromny krok w kierunku naszej planety!
Jaki materiał ubranek dziecięcych jest najlepszy?
Na jaki materiał warto zwracać uwagę, kupując ubranka dla swojego dziecka? Czy syntetyczne tkaniny pochodzące z recyklingu to dobry pomysł? Jak mówi specjalista ze sklepu Tutumbaby – bawełniane ubranka dla dzieci:
Na wstępie muszę podkreślić, że każde dziecko jest inne. Dlatego to, że jeden maluch może nosić poliestrowe bluzki, nie oznacza, że drugi będzie czuł się w nich równie dobrze. Skóra, szczególnie niemowląt, jest podatna na uszkodzenia, a jej bariera ochronna nie jest jeszcze do końca wykształcona. Przez to jest bardzo wrażliwa i delikatna, dlatego bez wątpienia najlepszym materiałem do szycia dziecięcych ubranek jest bawełna. W cieplejsze dni można postawić na len czy muślin bawełniany.
Nasza planeta potrzebuje naszej pomocy i bez nas nie uda jej się stanąć na nogi. Warto zacząć od prostych rzeczy, ograniczając konsumpcjonizm i nadmierne generowanie odpadów. Dobrym krokiem jest racjonalne kupowanie odzieży i stawianie na wysokiej jakości tkaniny, które po kilku założeniach nie pójdą do śmietnika. A jakie są Twoje sposoby na to, by żyć bardziej eko? Czy podoba Ci się rosnąca popularność eko trendów w modzie?