20 dziwnych zwierząt

Gawial gangesowy (Gavialis gangeticus)

Jeśli przeglądaliście już listę 20 najniebezpieczniejszych zwierząt to wiecie, że wygląd może bardzo mylić. Tym razem chcemy się przyjrzeć dziwactwom, które ewolucja potrafi stworzyć. Oto 20 dziwnych zwierząt.

20. Ośmiornica Dumbo

Płetwy głowowe tego stworzenia przypominają uszy sławnej postacji z bajek Disney’a – stąd nazwa. Rzadko się je spotyka, bo żyje na bardzo dużych głębokościach.

19. Kiwaidae (yeti crab)

Został odkryty dopiero w 2005 roku, głęboko w południowym Pacyfiku. Włoski na szczypcach roją się od bakterii, które pomagają oczyszczać wodę wokół kominów wulkanicznych, gdzie ten gościu żyje.

18. Pławikonik australijski

Wzdłuż wybrzeży Australii znaleźć można konika morskiego, który w swojej rodzinie jest mistrzem kamuflażu. Przypomina wodorost i zdradza się jedynie okazjonalnym poruszeniem oka, czy ogona.

17. Wyrak/Tarsjusz

Ich imię wywodzi się od niezwykle długich kości stępu jakie posiadają. Jednak najbardziej znane są ze swoich ogromnych oczu i akrobatycznych wręcz popisów podczas polowania na ptaki.

16. Gęś chińska

Chociaż wygląda dziwnie, to jest niesamowicie produktywna – potrafi zsadzić 60 jajek w sezonie.

15. Patyczak

Niektóre gatunki potrafią osiągnąć długość ponad stopy. Tych mistrzów kamuflażu można znaleźć głównie w Azji, Ameryce Południowej i Australii.

14. Dipodomys

Ten niepozorny zwierzak potrafi sobie napchać policzki, rozciągając je aż do ramion. Później opróżnia je w norce, wywracając łapkami na drugą stronę.

13. Psychrolutes marcidus

Zamieszkuje głębokie wody Australii. Ze względu na środowisko w jakim żyje (ogromne ciśnienie), jest niemal pozbawiona mięśni, bo żywią się każdą organiczną rzeczą, jaka obok nich przepłynie.

12. Komondor

Jeden z największych gatunków psa. Jak widać na zdjęciu, pokrywają go białe strąki włosów – coś jak dready. Wbrew pozorom nie zrzucają dużo włosa i są całkiem zwinne.

11. Świnia morska

Te stworzenia są blisko spokrewnione ze strzykwami i można je znaleźć w grupach ponad 1000 osobników na dnie oceanów.

10. Gawial gangesowy

Najczęściej spotyka się go na północy Indii. To duży gatunek krokodyla, który większość życia spędza w wodzie. Narośl na nosie samce wykorzystują w okresie godów do wydawania bulgoczących dźwięków.

9. Naga szyja (Naked Neck Chicken)

Dość nietypowy widok na innych kontynentach niż Europa.

8. Almik haitański

Jeden z nielicznych ssaków, który potrafi wyprodukować trującą ślinę. Ponieważ jednak był głównym drapieżnikiem Haiti, nie zdążył wypracować sobie mechanizmów obronnych przeciw zwierzętom takim jak psy czy koty.

7. Trzewikodziób

Ptak ze wschodniej Afryki, spokrewniony z bocianami. Jeden z największych ptaków na świecie, osiąga ponad metrową wysokość.

6. Suhak

Antylopa o bardzo dziwnym wyglądzie. Wyjątkowa ze względu na zdolności przystosowawcze do ludzkiej obecności, chociaż ostatnimi czasy idzie im coraz gorzej.

5. Skoczek długouchy

Przypomina mysz, jednak niewiele wiadomo o tych małych gryzoniach. Zamieszkują głównie północne Chiny i Mongolię, prowadzą nocny tryb życia.

4. Włochaty antenarius

Zwany także anielską rybą. Płetwa grzbietowa tych drapieżników zakończona jest cielistą przynętą, którą ryba porusza, udając morskiego robaka.

3. Loris

Można go znaleźć w dżunglach Sri Lanki, najpewniej nocą, kiedy poluje na insekty dzięki ogromnym oczom. Niestety tamtejsi kłusownicy polują na Lorisy, które rzekomo mają „magiczne właściwości”. Przyczynia się to do ich wyginięcia.

2. Palczak madagaskarski

Ten największy nocny naczelny świata żyje na Madagaskarze. Dobrze znany ze swoich niezwykłych umiejętności zbierackich – wspina się na drzewa, ostukuje korę, wydłubuje dziurę i wyciąga palcem larwy.

1. Sfinks

Koty te odznaczają się całkowitym brakiem sierści i wysoką ekstrawersją. Zdecydowanie rasa kotów domowych, ponieważ na dworze łatwo mogą doznać poparzeń słonecznych albo hipotermii.