20 dziwnych fobii

Niektórzy z nas wskutek traumatycznych przeżyć, czy zwykłego pecha borykają się z lękami, które chciałoby się czasem określić jako irracjonalne. Nie ma się z czego śmiać, jest raczej czego się bać.

20. Heliofobia

Lęk przed słońcem. Może powodować niedobór witaminy D, którą nasze ciało produkuje dzięki promieniom słonecznym.

19. Chaetofobia

Lęk przed włosami, występuje w różnych formach. Niektórzy boją się tylko luźnych, albo oderwanych włosów, inni czują lęk przed własnym owłosieniem.

18. Arachibutyrofobia

Chociaż mogliście słyszeć o lęku przed masłem orzechowym przyklejonym do podniebienia, to nie jest to prawdziwa fobia. Pojawiła się w komiksie Peanuts i została wyolbrzymiona przez popkulturę.

17. Hafefobia

Lęk przed dotknięciem. Działa w dwie strony – zarówno przed dotknięciem fobika, jak i przed dotknięciem przez fobika.

16. Ojkofobia

OJKOFOBIA (z gr. oíkos – dom, środowisko + phóbos – strach, wstręt) – zaburzenie osobowości przejawiające się jako niechęć, odraza, a częstokroć i nienawiść do własnej, rdzennej wspólnoty osób, zwłaszcza rodzinnej, narodowej i cywilizacyjnej.

15. Koulrofobia

Zazwyczaj występuje u dzieci. Koulrofobia to lęk przed klaunami.

14. Aibofobia

Kolejna nieistniejąca fobia. Miała być chorobliwym lękiem przed palindromami (wyrazy, które od czytane od tyłu brzmią tak samo). Spróbujcie przeczytać aibofobia od tyłu.

13. Neofobia

Zazwyczaj występuje u ludzi starszych. Neofobia to lęk przed nowymi rzeczami, a w łagodniejszej formie objawia się jako niechęć do porzucenia dawnych nawyków.

12. Hylofobia

To chorobliwy lęk przed drewnem, lasami i drzewami. Jak większość fobii, zazwyczaj jest wynikiem traumatycznego przeżycia wypartego z pamięci.

11. Hippopotomonstrosesquipedaliofobia

Znowu mamy do czynienia z fobią–żartem. Hippopotomonstrosesquipedaliofobia ma być lękiem przed długimi wyrazami. Niemcy mieliby problem.

10. Decyzjofobia

Nie, apatia i lenistwo nie zaliczają się do tej kategorii. Trzeba czuć niekłamany lęk przed dokonaniem decyzji.

9. Gefyrofobia

Gefyrofobicy na pewno nie lubią podróży. Bo jak tu pojechać gdzieś dalej nie zaliczając ani jednego mostu?

8. Descendofobia

Każde schody czy wzniesienie to nie lada wyzwanie, które przyprawia o zawroty głowy. Z drugiej strony, ascendofobicy mają tak samo.

7. Trypofobia

Chorobliwy lęk przed wieloma otworami umiejscowionymi obok siebie. Zazwyczaj takie struktury znajduje się w świecie zwierząt.

6. Luposlipafobia

I znowu fobia wymyślona przez popkulturę. Jest to lęk przed uciekaniem od wilków po wypastowanej podłodze wokół kuchennego stołu, w skarpetkach na nogach.

5. Chronofobia

Dość ciężko żyć ze strachem przed upływającym czasem. Fobia pojawia się zazwyczaj u więźniów albo u starszych ludzi, jednak mogą jej się też nabawić ludzie doświadczający dużo stresu i niepokoju.

4. Fagofobia

Lęk przed przełykaniem. W niektórych przypadkach powoduje utratę wagi i niedożywienie.

3. Omfalofobia

Oto trzecie miejsce: lęk przed pępkami.

2. Panfobia

To dopiero ciężki orzech do zgryzienia. Panfobia to lęk przed wszystkim, czasem opisywany jako „ciągłe przerażenie jakimś niejasnym, nieznanym i nieustępliwym złem.”

1. Fobofobia

Jeśli ta lista przyprawiła was o ciarki, lepiej uważajcie. Fobofobia to fobia przed fobiami.