Dzianina dresowa – do czego można ją wykorzystać?

Nie tajemnicą jest, iż w wielu internetowych i stacjonarnych sklepach kuszą różne tradycyjne i nowatorskie tkaniny. Wszystko to sprawia, że znaczna część osób napotyka problem z odnalezieniem się w gąszczu atrakcyjnych propozycji. Jaki materiał jest uniwersalny i przyjemny w dotyku i może posłużyć do stworzenia wyjątkowej kreacji? Co to takiego single jersey oraz w jaki sposób można z niego uszyć coś ciekawego?

Dzianina dresowa – ogólna charakterystyka

Dzianina dresowa jest popularnym typem materiału, który jest ceniony przez osoby preferujące spędzić mile popołudnia w towarzystwie maszyny do szycia. Charakteryzuje się tym, iż jest ona wykonana z pojedynczej nitki, układanej w niespotykany splot. Single jersey jest rekomendowany przede wszystkim ze względu na wysoką przepuszczalność powietrza, elastyczność oraz ciepło, które zapewnia. Wszystkie te walory otrzymane zostały poprzez połączenie wysokiej jakości bawełny z nieznaczną ilością materiałów sztucznych.

Uniwersalny charakter tej dzianiny do szycia pozwala stworzyć z niej ubrania, które są przydatne podczas różnych por roku. Zimą gwarantuje ona komfort termiczny, natomiast w cieplejsze dni, umożliwia oddanie ciepła ciała oraz potu. Jak jednak w efektywny sposób wykorzystać zalety, jakimi cechuje się single jersey? Odpowiedź jest prosta – projektując konkretne ubrania, należy uwzględnić jego niesamowite właściwości.

Od czego zacząć przygodę z dzianiną dresową?

Na początku warto zauważyć, iż moda na szycie, która ma miejsce w ostatnich latach w Polsce, jest mocno związana z rozpowszechnieniem się dzianiny, jaką jest dr esówka. Działać mogą na niej jednakowo osoby początkujące, które posiadają jedynie tanie maszyny do szycia z podstawowymi funkcjami. Oczywiście osoby, które chcą zszywać tę dzianinę w profesjonalny sposób, powinny zainwestować w nieco bardziej fachowy sprzęt, mianowicie overlock czteronitkowy. Główną cechą single jersey, poza tym, iż jest ciepła i dobrze przepuszcza powietrze, jest to, że nie strzępi się w trakcie szycia, co sprawia, że rozpoczęcie przygody z tworzeniem własnych ubrań, staje się o wiele przyjemniejsze.

Przed wyborem właściwego materiału do szycia, zaleca się dokładnie sprawdzić jego skład. Dzianiny dresowe w stu procentach oparte na bawełnie nie są dość rozciągliwe i ciężej się szyje z ich wykorzystaniem, dlatego lepiej postawić ma materiał z lekką domieszką syntetycznych dodatków, które zapewnią mu elastyczność. Inną kwestią jest gramatura dzianiny – najlepiej, aby była ona wybrana z myślą o planowanej realizacji. Gruba dzianina dresowa to idealny wybór do szycia czapek, grubych spodni, szalików, czy bluz. Natomiast cienka dzianina dresowa rekomendowana jest do uszycia ubrań (na przykład sukienek czy spódniczek) przeznaczonych do noszenia w czasie cieplejszych pór roku.

Myśląc o uszyciu ciepłych ubrań zaleca się wybór drapanej dzianiny dresowej, która z jednej strony ma gładki materiał, z drugiej natomiast jest odrobinę postrzępiona, co gwarantuje odpowiedni komfort cieplny. W przypadku, gdy celem jest uszycie bardziej przewiewnych ubrań, przeznaczonych na lato czy wczesną jesień, rekomenduje się wybrać taki materiał, jak dzianina dresowa pętelkowa. Uszyte z niej ubrania będą delikatne w dotyku i miękkie, co szczególnie docenią najmłodsi, którzy jak wiadomo, mają wrażliwszą skórę i lubią nosić przewiewne ubranka.

Single jersey – co warto z niego uszyć?

Znaczna część osób, które amatorsko lub nieco bardziej profesjonalnie zajmują się szyciem, często wykorzystują do tego właśnie single jersey. Single jersey to bardzo wdzięczny materiał, którego obróbka nie stanowi większych problemów, oraz można z niej uzyskać całkiem różne, a zarazem interesujące kreacje. Poza wspomnianymi wcześniej bluzami z dzianiny dresowej, czapkami, spodniami czy szalikami można również zainteresować się również bardziej ekstrawaganckimi realizacjami, jak na przykład torby czy płaszcze.