Działalność nierejestrowana a sprzedaż internetowa – poradnik

Sprzedaż internetowa czy też własny sklep internetowy to coraz popularniejsza forma zarabiania pieniędzy wśród Polaków. Wiele osób zastanawiających się nad rozpoczęciem takiego przedsięwzięcia odstrasza jednak myśl o konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i wypełniania wszystkich związanych z tym dokumentów i formalności. Otóż teraz nie jest to konieczne! A wszystko dzięki działalności nierejestrowanej!

Co to jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana wciąż uznawana jest za nowość i nadal są osoby, które nie wiedzą o jej istnieniu. Do polskiego porządku prawnego została wprowadzona 6 marca 2018 roku ustawą „Prawo przedsiębiorców”, a w życie weszła niespełna dwa miesiące później. W myśl tych przepisów nie musisz rejestrować działalności w CEIDG i zgłaszać jej do ZUS jeżeli należny ci przychód nie przekroczy połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym miesiącu. Co ważne – nie bierze się tutaj pod uwagę twojego przychodu jako osoby fizycznej, ale przychód prowadzonej przez ciebie działalności nierejestrowanej. Możesz więc w tym samym czasie pracować jednocześnie na umowie o pracę lub wykonywać zlecenia. Są jednak pewne warunki: możesz prowadzić taką formę działalności jeśli we wcześniejszych pięciu latach nie miałeś normalnie zarejestrowanej firmy, a także jeśli do prowadzonej przez ciebie działalności nie jest wymagana żadna koncesja, licencja czy też specjalne pozwolenia. Taka forma doskonale pasuje więc do sprzedaży internetowej. Działalność nierejestrowana. Idealne rozwiązanie do sprzedaży internetowej

Wiele osób przed startem swojej inicjatywy na rynku e-commerce ma obawy, że biznes nie wypali. Warto więc wtedy zastanowić się nad działalnością nierejestrowaną, która nie wymaga wypełniania żadnych skomplikowanych procedur, a przede wszystkim jest rozwiązaniem tańszym i bezpieczniejszym. Nie trzeba bowiem odprowadzać i wyliczać zaliczek podatku dochodowego, ani opłacać składek ZUS dopóki nie będziemy przekraczać wspomnianego wyżej limitu. A jeśli nasz sklep internetowy odniesie sukces i przekroczymy próg – wtedy mamy 7 dni na zarejestrowanie normalnej działalności gospodarczej.

Co równie ważne dla osób startujących w tej gałęzi biznesu – dopóki nie przekraczasz limitu połowy minimalnego wynagrodzenia, nie musisz także martwić się podatkiem VAT, gdyż ten wymagany jest dopiero od rocznej kwoty sprzedaży przekraczającej 200 tysięcy złotych, co nie jest osiągalne w działalności nierejestrowanej. Jak zatem rozliczać taką działalność z Urzędem Skarbowym? W dość prosty sposób. Za pomocą PIT-36 do końca kwietnia następnego roku, wpisując osiągnięty w ten sposób przychód w rubrykę „inne źródła”. Ponadto możesz go pomniejszyć o koszty poniesione na prowadzenie działalności. Niemniej istotną kwestią przy prowadzeniu sklepu internetowego jest dobre rozeznanie w celu braku konieczności opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje bowiem pewne bardzo ważne rozróżnienie, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Mianowicie: musisz sprawdzić czy w przypadku twojej działalności w grę wchodzi umowa sprzedaży rzeczy ruchomych czy umowa świadczenia usług. Dlaczego to takie ważne? Bowiem gdy mamy do czynienia z umową sprzedaży – ani ty, ani klient nie musicie płacić ZUS-owskich składek. Dotyczy ona po prostu tradycyjnej sprzedaży jakichś towarów – również za pomocą internetu. Z kolei jeśli twoja działalność polega na świadczeniu jakichś usług przez internet – wówczas składki muszą być płacone przez odbiorcę tych usług. W przypadku zwykłego sklepu internetowego zajmującego się tylko sprzedażą – taki problem więc nie występuje.