Duże okna w domu – wszystko co warto wiedzieć

Podstawowy aspektem decydującym o zakupie dużych okien jest estetyka oraz naświetlenie pomieszczenia. Przyjmuje się zatem, że powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi musi wynosić co najmniej jeden do ośmiu. Współcześnie produkowane okna charakteryzują się doskonałymi parametrami cieplnymi. Obecnie najlepsze  na rynku są okna z  szybami zespolonymi. W praktyce jednak rzadko w domach jednorodzinnych montuje się ten typ okien. Niemniej połączenie ciepłego pakietu szybowego z dobrą ramą okienną pozwala na zastosowanie dużych powierzchni przeszklonych bez strat ciepła. 

Kluczowym aspektem, który wpływa na decyzję zakupową budujących domy jest cena okien. Te naprawdę największe będą dwukrotnie droższe za metr powierzchni, gdy porównamy je ze standardowymi oknami. Trzeba dodać, że jeszcze droższe będą okna z zastosowaniem ramy aluminiowej lub drewnianej.

Przegrzewanie i ogrzewanie przy dużych oknach

Za mniejszymi oknami przemawia oczywiście problem przegrzewanie się pomieszczeń narażonych na duże ekspozycje słoneczne. Niemniej jednak i z tym problemem można sobie poradzić. Producenci stosują między innymi przesłony wewnętrzne. Najlepszym rozwiązaniem będą natomiast rolety zewnętrzne, które blokują nagrzewanie się szyby. Innym ciekawym rozwiązaniem jest użycie szkła refleksyjnego, które odbija ciepło. Poza tym uniemożliwia ono zobaczenie tego co dzieje się w pomieszczeniu.

Wielu inwestorów zastanawia się nad problemem ogrzewania w pomieszczeniach z zastosowaniem dużych okien. Wydaje się iż najrozsądniejsze ekonomicznie rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe, które w Polsce jest coraz bardziej popularne. Innym popularnym będzie konwektorowy stojący mocowany na o na nóżkach do podłogi.

Typowe grzejniki, które są tańsze niestety nie będą dobrze prezentować się w towarzystwie dużych okien.

Wytrzymałość dużych okien

Ważnym elementem decydującym o wielkości okien jest zastosowana rama. Okna PCV mają mniejszą sztywność, niż zastosowanie ram aluminiowych lub drewnianych. Co ciekawe również kolor ramy ma znaczenie dla ich wytrzymałości. Bardziej nagrzewają się ramy ciemne, a zatem bezpieczniejsze będą jasne kolory, które będą mniej podatne na odkształcenia

Przy dużych powierzchniach szklanych istotne będą kwestie bezpieczeństwa. Zdecydowanie trudniejszym do stłuczenia są szyby hartowane lub laminowane. Warto także pamiętać o odporności na włamania. Eksperci sugerują iż należy wybrać okna o klasie minimum RC2.

Istotną sprawą jest wygoda otwierania i zamykania.  Ponieważ duże okna są stosowane głównie w drzwiach tarasowych producenci stosują systemy uchylno-przesuwne. Zaś dla największych okien okucia podnoszono-przesuwne, które pozwalają by skrzydło okna ważyło nawet 400 kg. Ciekawostką może być fakt, że  największa jak do tej pory zespolona tafla szkła ma wymiary 18 na 3,5 m.  Oczywiście  tafla była niewiarygodnie wręcz ciężka i ważyła ponad 4,5 tony.

Cisza w domu

Dla wielu inwestorów kluczowym elementem będzie izolacja akustyczna okien. W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma zastosowanie rodzaju oszklenia. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości szyby zespolone gwarantują  ciszę w domu nawet w centrum miasta. Oczywiście nie możemy zapomnieć o roli właściwego montażu takich okien. Błędnie zrealizowany może skutkować nieszczelnościami i odkształceniami, które będą wprowadzać do domu hałas. Każdy element ma bowiem w tym przypadku znaczenie i przekłada się na wygodę użytkowania.

Montaż dużych okien

Decydując się na wielkogabarytowe okna warto również pamiętać o kwestii montażu. Duże okna wymagają precyzji stąd też ekipa montująca powinna być doświadczona. Warto zwrócić uwagę na sprzęt, którym dysponują monterzy. Dużych okien nie można montować z wykorzystaniem tradycyjnych przyssawek. Konieczne są specjalistyczne podnośniki oraz wózki transportowe.