Drewno jest tanie, wytrzymałe i ekologiczne. Nic więc dziwnego, że uważa się je za jeden z podstawowych materiałów konstrukcyjnych. Zanim jednak zostanie wykorzystane do tego zadania, poddaje się je specjalnej obróbce, która ma na celu zwiększenie jego stabilności i wytrzymałości. Na czym ona polega? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zawarliśmy w nim podstawowe, a zarazem najważniejsze informacje na temat drewna konstrukcyjnego.
Czym jest drewno konstrukcyjne i do czego się je wykorzystuje?
Drewno konstrukcyjne to drewno wykorzystywane do budowy wszelkiego rodzaju obiektów. Wobec tego spełniać musi szereg rozmaitych kryteriów. Należą do nich m.in.:
– odpowiednia zawartość wody,
– odporność na ściskanie i rozciąganie,
– twardość,
– wytrzymałość,
– brak widocznych wad.
Aby uzyskać niektóre z tych cech, drewno suszy się w specjalnych komorach, gdzie zostaje poddane wpływowi wysokiej temperatury. W ten sposób uzyskuje się niską wilgotność materiału, co byłoby bardzo trudne – a wręcz niemożliwe – w normalnych warunkach.
Drewno lite czy klejone?
Drewno konstrukcyjne podzielić można na lite oraz klejone. Materiał lity wytworzony zostaje poprzez kilkukrotne przetarcie drewna okrągłego. Zabieg ten pozwala uzyskać regularne, proste kształty i sprawia, że surowiec staje się płaski.
Drewno klejone powstaje natomiast poprzez sklejenie kilku warstw listewek bądź też forniru. Dzięki temu odznacza się większą wytrzymałością – ma lepsze właściwości mechaniczne i jest odporniejsze na wpływ czynników zewnętrznych. Rzadziej więc ulega pęknięciom, deformacjom i uszkodzeniom.
Klasy drewna konstrukcyjnego
Drewno konstrukcyjne dzielimy na następujące klasy wytrzymałości:
– od C14 do C50 w przypadku drzew iglastych,
– od D30 do D70 w przypadku drzew liściastych.
Im wyższa cyfra, tym lepsze właściwości materiału.
Jakie drewno do wznoszenia konstrukcji budowlanych?
Do wznoszenia konstrukcji budowlanych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe. Wykazuje ono bowiem bardzo dobre parametry użytkowe – jest trwałe i sztywne. Zaraz za nim znajduje się świerk.
Jeśli zaś chodzi o klasę, to stawia się przede wszystkim na drewno konstrukcyjne C24. W przypadku mniejszych obiektów jest to głównie materiał lity. Drewno klejone wzdłuż KVH wybierane jest natomiast przy większych inwestycjach.