Dolegliwości wątrobowe – czy można im zapobiec?

Wątroba to wyjątkowy organ naszego organizmu. Pracuje nieustannie i pomimo właściwości do samoregeneracji wymaga ona odpowiedniej opieki i dobrego traktowania. Dolegliwości wątrobowe nie należą bowiem do przyjemnych i mogą znacząca wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Jak im zapobiegać?

Przyczyny dolegliwości wątrobowych

Problemy z wątrobą mogą mieć rozmaite podłoże, jednakże na stan tego narządu niekorzystnie wpływa styl naszego życia, a dokładniej nieodpowiednia dieta składająca się z tłustych potraw, produktów przetworzonych i fastfoodów, jak i nadużywanie alkoholu.

Bóle wątroby mogą świadczyć również o poważniejszych chorobach, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu C, marskość wątroby, torbiele, zapalenie wątroby lub kolka żółciowa. Ponadto, nieprzyjemne dolegliwości bywają także spowodowane zatruciem przyjmowanymi lekami.

Objawy dolegliwości wątrobowych

Boleści pojawiają się po prawej stronie pod żebrami, ponieważ sama wątroba nie jest unerwiona czuciowo, dlatego też nie sprawia dolegliwości bólowych.

Objawami chorej wątroby są przede wszystkim bóle brzucha, brak apetytu, wymioty, nudności, osłabienie, jak i również pojawiające się wzdęcia.

Jak dbać o swoją wątrobę?

Dieta niezawodnym lekarstwem na chorą wątrobę

Pamiętajmy, aby o kondycję naszej wątroby dbać przez całe życie, a nie w momencie, w którym zaobserwujemy pierwsze niepokojące nas objawy. Na dolegliwości wątrobowe należy stosować specjalną dietę, która po pierwsze pozbawiona jest potraw tłustych smażonych, pieczonych lub grillowanych opartych na tłuszczach zwierzęcych (tłuste mięsa takie jak boczek, kiełbasy, smalec). Naszej wątrobie szkodzi ponadto alkohol, dlatego też konieczne jest odstawienie tego trunku przy dolegliwościach bólowych. Na wątrobę niekorzystnie wpływa również cukier, żywność przetworzona i fast foody oraz ostre przyprawy (curry, chili, musztarda, chrzan).

Zaleca się natomiast spożywanie dużej ilości warzyw, owoców (ale nie wzdymających) oraz przyprawiania dań bogatymi mieszankami ziół. Dieta ta powinna opierać się także na rybach, chudym nabiale, kaszach oraz chudych mięsach.

Sposób spożywania posiłków

W diecie wątrobowej znaczenie ma nie tylko to, co znajduje się na naszym talerzu, ale również sposób, w jaki jemy. Zaleca się częstsze, jednakże mniejsze posiłki, spożywane powoli i o regularnych porach. Na stan naszego narządu nie wpływa korzystnie objadanie się przed snem jak i jedzenie w pośpiechu.

Przyjmowanie lekarstw

Warto sięgać także po pomocne lekarstwa apteczne przyspieszające regenerację wątroby, takie jak Essentiale Max, Hepaslimin oraz Sylimarol.

Rezygnacja z używek

Do utrzymania dobrego samopoczucia oraz zdrowej wątroby przyczyni się także rezygnacja z używek w postaci przede wszystkim alkoholu oraz papierosów, ale również spożywanej w nadmiarze kawy, mocnej czarnej herbaty oraz soków z dużą zawartością cukru.