Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem?

dlaczego-warto-ogrzewac-dom-ekogroszkiem

Ekogroszek to jedno z najtańszych źródeł ciepła. W tym przypadku ekonomia idzie w parze z ekologią – oprócz tego, że ogrzewanie domu ekogroszkiem jest tanie, to dodatkowo w procesie spalania wytwarza się niewielka ilość substancji lotnych, które przedostając się do atmosfery, niekorzystnie wpływają na środowisko.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek wytwarzany jest z węgla kamiennego lub brunatnego i charakteryzuje się niewielkim uziarnieniem. Drobne granulki mają średnicę nie większą niż 25 mm, a zatem świetnie sprawdzają się w przypadku pieców z podajnikiem. Ekogroszek cechuje się niską spiekalnością i wilgotnością oraz niewielką zawartością substancji niepalnych. Ponadto, jest to opał o wysokiej kaloryczności, co przekłada się na efektywność procesu spalania.

Na koszty ogrzewania wpływa przede wszystkim to, jak dużo ciepłą jesteśmy w stanie uzyskać z określonej ilość opału. Wartość kaloryczna to ilość energii, jaka jest możliwa do wytworzenia z jednostki masy paliwa. Zalecana kaloryczność wedle obowiązujących dyrektyw powinna być nie mniejsza niż 23 MJ/kg. Tymczasem ekogroszek może osiągnąć pułap nawet 27 MJ/kg. A im wyższy współczynnik, tym mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty ogrzewania.

Ogrzewanie tradycyjnym węglem w piecach zasypowych jest nie tylko nieekonomiczne, ale także bardzo niekorzystnie wpływa na środowisko. Zgodnie z obowiązującą dyrektywą Ecodesign nowoczesne kotły klasy 5 mają osiągać wysoką sprawność przy jednocześnie maksymalnie niskiej emisji spalin do atmosfery. Piece z podajnikiem na ekogroszek doskonale wywiązują się z tych wymogów.

Jaki piec na ekogroszek?

Obszerny asortyment pieców dostosowanych do spalania ekogroszku oferuje producent i dystrybutor kotłów, firma DRAGON. Jak łatwo można zauważyć, zdecydowana większość pieców wyposażona jest w podajnik, który dostarcza odpowiednią ilość opału do komory spalania. Dzięki zaawansowanej automatyce, do paleniska trafia dokładnie sprecyzowana porcja paliwa, pozwalająca wytworzyć dokładnie tyle ciepła, ile w danym momencie jest potrzebne.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest praktycznie bezobsługowe. Wizyty w kotłowni sprowadzają się bowiem do uzupełnienia paliwa w zasobniku oraz opróżnienia popielnika. Proces spalania jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga ingerencji człowieka.

Aby właściwie dobrać piec na ekogroszek, należy wziąć pod uwagę powierzchnię domu oraz konstrukcję i izolację ścian. W przypadku starszych domów bez izolacji potrzebne jest około 120 W na każdy metr powierzchni. Tymczasem w nowoczesnym budownictwie wystarcza około 90 W na metr.