Dlaczego rzęsy wypadają? Jak o nie zadbać, by były piękne, mocne i długie?

Każdy człowiek codziennie traci po kilka rzęs. Jest to proces całkowicie naturalny. Na miejsce utraconych rzęs wyrastają nowe. Zdarza się, że proces ten jest zaburzony, a rzęsy są osłabione i nadmiernie przerzedzone. Co zrobić, aby mieć długie i gęste rzęsy? Jak o nie dbać?

Przyczyny nadmiernego wypadania i osłabienia rzęs

Wypadające rzęsy mogą być skutkiem ogólnego osłabienia organizmu. Tak jak w przypadku włosów, osłabienie rzęs może być wynikiem choroby. Gdy problem się nasila, warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, choroby oczu czy stany zapalne spojówek lub powiek. Częste zabiegi kosmetyczne również niekorzystnie wpływają na kondycję i wygląd rzęs. Przedłużanie rzęs, zagęszczanie ich czy podkręcanie przy pomocy zalotki to zabiegi, które osłabiają rzęsy i przyczyniają się do ich wypadania. Codzienne nakładanie tuszu oraz demakijaż również nie pozostają bez wpływu na kondycję rzęs. Czasami wypadanie rzęs związane jest z niedoborem witamin oraz składników mineralnych.

Jak dbać o rzęsy?

Wypadanie rzęs jest naturalnym procesem. Jednak gdy zauważalne jest nadmierne wypadanie rzęs, rzęsy są przerzedzone, osłabione i łatwo się łamią, to znak, że warto poświęcić im chwilę i zadbać o ich lepszą kondycję. Jak zatem dbać o rzęsy?

– Dokładnie zmywać makijaż przed snem. Rzęsy, na których zostały resztki tuszu, są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Podczas snu mogą się łamać oraz wypadać. Demakijaż należy wykonywać ostrożnie, nie pocierając oczu, tylko delikatnie przykładając do oka wacik nasączony kosmetykiem do demakijażu.

– Na czas kuracji zrezygnować z zabiegów kosmetycznych, takich jak przedłużanie czy zagęszczanie.

– Na jakiś czas warto też zrezygnować z korzystania zalotki, można też ograniczyć używanie tuszu.

– Stosować serum i odżywki do rzęs, które nawilżą, wzmocnią oraz zregenerują strukturę włosków, przyspieszając ich wzrost.

Serum takie jak Regital Serum, Long 4 Lashes czy Jolanta Multi Lashes, nakłada się po demakijażu, na czystą i suchą skórę. Przy pomocy pędzelka należy nałożyć produkt wzdłuż linii rzęs lub na rzęsy. Produkty tego typu przeważnie przeznaczone są też do wzmacniania brwi. Serum jest ratunkiem dla osłabionych rzęs i brwi. Warto jednak każdego dnia, podczas pielęgnacji twarzy, pamiętać też o rzęsach, które potrzebują trochę czasu, aby odrosnąć i się zregenerować.