Dlaczego latem trzeba bardziej uważać na zęby?

Latem pozwalamy sobie na więcej przyjemności związanych z jedzeniem oraz piciem. Świeże owoce, warzywa, zimne napoje i lody mają często negatywny wpływ na zęby- pojawiają się problemy z nadwrażliwością zębów oraz zwiększa się ryzyko powstawania ubytków. Jak temu zaradzić?

Różnice temperatur negatywnie wpływają na zęby.

Wysokie temperatury powietrza skłaniają do picia zimnych napojów lub jedzenia lodów. Najczęściej są to produkty słodzone, a cukier jest najlepszą pożywką do rozmnażania dla bakterii. Słodkie i zimne napoje niestety nie sprzyjają zębom również ze względu na nadwrażliwość zębów na temperaturę. Wtedy pojawia się krótki i ostry ból, który powraca za każdym razem po wypiciu zimnego napoju lub zjedzeniu czegoś słodkiego, czy owoców cytrusowych. Temperatura latem sprzyja także rozwojowi bakterii w jamie ustnej oraz stanów zapalnych w zębach, dlatego często właśnie o tej porze roku pojawiają się bóle zębów i konieczna jest wizyta u lekarza.

Nadwrażliwość zębów może pojawiać się przez cały rok, lecz latem można zaobserwować nasilenie objawów. Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu pasty do zębów zmniejszających nadwrażliwość np. Elmex Sensitive, Lacalut sensitive, Sensodyne. Poza tym bardzo ważne jest ograniczenie do minimum picia zimnych, słodzonych napojów lub picie ich przez słomkę. Lepiej zrezygnować z jedzenia cytrusów, mięs, marynat, napojów gazowanych i słodyczy.

Zęby są wrażliwe również na zmianę ciśnienia.

Podobnie jak zmiana temperatury, zęby są wrażliwe na zmianę ciśnienia otaczającego nas powietrza. Zmiany ciśnienia podczas lotu samolotem, wspinaczki górskiej, czy nurkowania nie są obojętne dla zębów, których dotyczy nadwrażliwość. Podczas tych aktywności ciśnienie zmienia się szybko i dynamicznie, a to ma znaczenie w przypadku ubytków w zębach. Wtedy najprawdopodobniej pojawi się ból zęba, który wcześniej nie dawał żadnych objawów.

Latem najczęściej zapominamy o umyciu zębów i wizycie kontrolnej u stomatologa.

Lato jest świetną okazją do towarzyskich spotkań, imprez i wesel, które kończą się zazwyczaj późnym wieczorem lub w nocy. Niestety o tak później porze zapominamy o umyciu zębów, co sprzyja rozwojowi bakterii. Wizyta kontrolna u stomatologa często zostaje zapominana lub przekładana przez wakacyjne plany. Statystyki mówią, że latem najłatwiej o wybicia lub złamania zębów- dzieje się to najczęściej podczas aktywności sportowych. Te wszystkie argumenty tłumaczą, dlaczego lato jest porą roku, w której warto zwrócić szczególną uwagę na higienę zębów i zapobieganie nadwrażliwości.