Dlaczego kantory internetowe stały się popularne w Polsce?

Wielu Polaków zaciągało w latach 2003-2011 kredyty w obcych walutach, głównie franku szwajcarskim. Popyt na franka wzmocnił boom mieszkaniowy roztaczający się w środowisku międzynarodowym. Na tym tle w Polsce zaczęły się stopniowo rozwijać kantory internetowe. Ich popularność wzrosła, dzięki ustawie antyspreadowej.

Dlaczego ustawa antyspreadowa zrewolucjonizowała rynek kantorów internetowych?

Jeżeli kredytobiorca podpisywał umowę z bankiem detalicznym w granicach 2011 roku, przed aktywnym wejściem w życie ustawy antyspreadowej musiał rozliczać się comiesięcznie po kursach waluty obcej umieszczanych w tabelach instytucji finansowej. Spread, czyli różnica kupna i sprzedaży narzucana przez banki w tamtym okresie była można powiedzieć drastyczna. Po prostu kredytobiorca zgadzał się na taki układ zawczasu i nie miał ostatecznie żadnego wyjścia. Ustawa antyspreadowa umożliwiła natomiast podpisanie aneksu (dodatku) do umowy kredytowej, w którym zaznaczano wyraźnie, że spłaty rat nastąpią pieniądzem nabytym w innych miejscach niż bank.

Boom na waluty online

Można powiedzieć, że kantory online w tym momencie rozkwitły. Ze względu na brak jednostek stacjonarnych i skupienie się tylko na najpopularniejszych wśród kredytobiorców walutach kantory wirtualne osiągały duże stopy zwrotu. Zaraz obok kantorów internetowych pojawiły się społecznościowe platformy wymiany walut, na czele z Walutomatem.

Czynniki sukcesu podczas współpracy z kantorami wirtualnymi

Kantory internetowe wygrywają rywalizację ze swoimi stacjonarnymi odpowiednikami z kilku powodów.
1. Obsługa bez kolejek, w formacie multimedialnym, przez prosty panel użytkownika,
2. W praktyce nieograniczona płynność kantoru i realizacja dowolnych ilościowo transakcji w bardzo krótkim czasie,
3. Konkurencyjne spready i brak dodatkowych prowizji.

Wiarygodność wskaźnikiem sukcesu kantorów multimedialnych

Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby połączyć działalność stacjonarnego kantoru z opcją wirtualną. Taka formuła według statystyk branżowych poprawia wiarygodność współpracy. Z kantorami internetowymi konkurują społecznościowe platformy walutowe z jeszcze lepszymi warunkami transakcji (minimalna prowizja), jednak z ograniczoną płynnością.

Kto zgłasza się najczęściej do kantorów online?

Ekonomiczna wymiana walut to potrzeba zgłaszana głównie przez przedsiębiorców, kredytobiorców, emigrantów zarobkowych, a także klasycznych turystów. Oszczędności w przypadku wykorzystania kantorów internetowych są ogromne, głównie w dłuższych terminach. W kantorach online występują ponadto promocje tworzone wśród lojalnych klientów, co jeszcze podkreśla ich finansowe zalety.

Na zakończenie

Zrozumienie rynku kantorów i podstawowych przepisów obowiązujących w kraju pozwala na efektywne manipulowanie portfelem walut obcych, bez wychodzenia z domu.

Konsultacja: właściciel bloga pamietnikwindykatora.pl