Dlaczego do ćwiczeń logopedycznych potrzebne jest lustro?

dlaczego-do-cwiczen-logopedycznych-potrzebne-jest-lustro

Każdy, kto chociaż raz znalazł się w gabinecie logopedycznym wie, że nieodłącznym elementem jego wyposażenia jest lustro. Stanowi ono niezbędne wsparcie podczas codziennej pracy z dziećmi. Pozwala obserwować i kontrolować wykonywane ćwiczenia oraz zwiększa ich efektywność. Sprawdź do czego jeszcze służy lustro logopedyczne i dlaczego warto jest z niego korzystać.

Czym jest lustro logopedyczne?

Lustro logopedyczne to specjalny rodzaj lustra, który wykorzystywany jest w czasie ćwiczeń mowy. Pozwala ono pokazać dziecku odpowiedni układ języka oraz warg w czasie wymawiania głosek. Następnie dziecko może odtwarzać zademonstrowane ruchy, a jednocześnie utrzymywać kontrolę wzrokową nad prawidłową pracą swoich narządów artykulacyjnych.

Najczęściej lustra logopedyczne wykorzystywane są do ćwiczeń logopedycznych z nieco starszymi dziećmi. Wymagają bowiem opanowania pewnych umiejętności związanych z odpowiednim układaniem warg czy właściwą pozycją języka. W przypadku bardzo małych dzieci lustra logopedyczne wykorzystywane są głównie do zabaw dźwiękonaśladowczych.

Czym lustra logopedyczne różnią się od zwykłych luster?

Przede wszystkim lustro, które będziemy wykorzystywać do pracy z dzieckiem powinno umożliwiać malcowi bezpieczne i komfortowe wykonywanie ćwiczeń. Zwykłe lustra mogą posiadać nieodpowiedni kształt lub zapewniać niedostateczną widoczność. Oprócz tego część z nich jest po prostu nieodpowiednia dla małych użytkowników i może zagrażać ich bezpieczeństwu.

Lustra logopedyczne nie tylko zapewniają dobrą widoczność i swobodną obserwację narządów artykulacyjnych, ale są również bezpieczne. Najczęściej są odpowiednio wyprofilowane, posiadają specjalne ramki lub okrągłe rogi. Oprócz tego wyposażone są w wygodne podstawki, które zapewniają odpowiednią stabilność. Takie lustra logopedyczne można znaleźć np. w Komlogo. Dzięki temu dziecko nie musi trzymać lustra w ręku i może w pełni skupić się na wykonywanych ćwiczeniach.

Jakie lustra wykorzystuje się w gabinetach logopedycznych?

W swojej pracy logopedzi wykorzystują różne rodzaje luster, które są optymalnie dopasowane do wykonywanych ćwiczeń. W większości gabinetów spotkać można lustra, które przymocowane są do ściany w pozycji horyzontalnej. Mogą przed nimi ćwiczyć jednocześnie dwie osoby.

Równie popularne są także lustra stołowe, które najczęściej pozwalają na regulację kąta nachylenia. Dzięki temu dziecko bardzo dokładnie może obserwować ruchy warg i języka. Dużą popularnością cieszą się także lustra typu tryptyk. Są one wyposażone w dwa dodatkowe skrzydła, dzięki którym wykonywane ćwiczenia można obserwować z każdej strony.