Dla kogo studia na wydziale Finanse i Rachunkowość?

finanse-i-rachunkowosc

Wybierasz się na studia? Jednym z popularniejszych kierunków są Finanse i Rachunkowość. Dają solidną wiedzę, którą można wykorzystać w wielu specjalizacjach. Kto powinien pomyśleć o tym kierunku?

Teoria i praktyka w jednym

Wydziały Finanse i Rachunkowość od lat są oblegane przez studentów. Nic dziwnego, ponieważ to świetny wstęp do dobrego, stabilnego zawodu. Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na zatrudnienie w instytucjach finansowych, banku, ubezpieczeniach, funduszach inwestycyjnych. Ze względu na ścisły charakter zajęć nie poleca się go osobom, które nie czują się pewnie w świecie finansów. Poza wiedzą teoretyczną trzeba liczyć się także z praktyką. W wielu przypadkach jest to analiza usług finansowych lub zadania, związane z zarządzaniem biznesem.

Analiza zjawisk gospodarczych

Finanse i Rachunkowość to dość pojemne określenie. Patrząc na zakres nauczania na tym wydziale widać, że zyskuje się szerokie kompetencje. Jako student uczysz się makroekonomii, statystyki, podstaw zarządzania. Wiesz, jak funkcjonują finanse publiczne, ubezpieczenia społeczne i bankowość korporacyjna. Nie obca jest ci ekonometria, matematyka finansowa i wszystkie niuanse rodzimego systemu podatkowego. Specjalista w tej dziedzinie musi mieć łatwość oceniania i analizowania bieżącej sytuacji w gospodarce. Zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. To wymaga stałej aktualizacji już nabytej wiedzy.

Rozpoznawalność w branży, czyli kwalifikacje ACCA

Kierunek Finanse i Rachunkowość znajdziesz w portfolio wielu uczelni. Nie każda z nich daje możliwość zdobycia kwalifikacji, które są rozpoznawalne na całym świecie. Vistula to prosta droga do ACCA. Jest to kompleksowa i praktyczna wiedza z zakresu nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem. Potencjalny pracodawca wie, że ACCA to też znajomość zagadnień dotyczących audytu, rachunkowości zarządczej i finansowej oraz zarządzania ryzykiem. 13 egzaminów, jakie łącznie się zdaje, dotyczy również planowania strategicznego, prawa i podatków. Jednym z obowiązkowych modułów są informacje, dotyczące odpowiedzialności i etyki w biznesie.

Studia licencjackie w trybie online

Finanse i Rachunkowość To kierunek coraz bardziej dostępny. Na poziomie licencjackim można go studiować również w trybie online. Co to oznacza dla studentów? Przede wszystkim możliwość studiowania z dowolnego miejsca na świecie. Aż 50 proc. zajęć jest realizowanych przez Internet, ale ta tendencja rośnie. Czas pandemii pokazał, że w tym trybie można studiować także całość materiału. Do studiów niezbędne są predyspozycje matematyczne i analityczne, w tym umiejętność stosowania algorytmów. Ponadto finansiści powinni być odpowiedzialni, precyzyjni, dokładni, uporządkowani, potrafiący myśleć strategicznie.

Od specjalisty wymagane są również umiejętności komunikacyjne, rozpoznanie potrzeb klienta. Cenna jest też łatwość przedstawienia zawiłości prawno-finansowych.