Podczas gorącego lata spędzanie wolnego czasu nad jeziorem jest jedną z najczęściej wybieranych form wypoczynku. Naturalnych i sztucznych zbiorników wodnych jest w naszym kraju sporo, a wiele z nich zlokalizowanych jest w bezpośredniej bliskości wsi i miasteczek, a nawet w obrębie dużych miast. To dlatego wypoczynek nad jeziorem jest u nas tak popularny.
Przebywanie na plaży przez dłuższy czas może jednak okazać się nudne. Jak urozmaicić sobie pobyt nad jeziorem? Na jaką aktywność wodną się zdecydować? Co pozwoli przyjemnie spędzić czas, jednocześnie nie wymagając świetnej kondycji i ogromnego wysiłku? Jeśli jeszcze nie próbowałeś pływać na desce SUP, koniecznie sprawdź, czym jest ten sport! Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami.
Co to jest deska SUP?
SUP jest skrótem od angielskiego Stand Up Paddling, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu wiosłowanie na stojąco. Rzeczywiście, deska SUP została stworzona po to, żeby przemieszczać się na niej po powierzchni wody w pozycji pionowej, używając jednego wiosła. W sprzedaży dostępne są deski, takie jak np. popularne SUP Aqua Marina, oferowane w komplecie z niezbędnymi akcesoriami:
- jednopiórowym wiosłem (pagaja);
- statecznikiem;
- pompką do pompowania deski – ręczną pompkę można zastąpić elektryczną, która oszczędza czas, ale wymaga zasilania prądem;
- safety leashem, czyli smyczą bezpieczeństwa mocowaną do kostki albo pod kolanem.
Smycz jest niezbędna, a jej zadaniem jest przytrzymanie deski w odległości, która pozwoli nam na nią łatwo powrócić w razie upadku. Warto podkreślić, że niezbędnym wyposażeniem podczas korzystania z SUP jest także kamizelka asekuracyjna. Nawet jeśli dobrze pływamy, powinniśmy ją mieć ze sobą – jeśli nawet nie założoną, to przymocowaną do deski.
Deska SUP – gdzie można jej używać?
Na desce SUP można pływać w każdym zbiorniku i cieku wodnym, w którym pozwala na to wysokość poziomu wody i względy bezpieczeństwa. Oczywiście lepiej rozpocząć swoją przygodę z deską od jezior i to o stosunkowo niewysokiej fali – po prostu w takim zbiorniku pływa się najłatwiej. Rwące rzeki i morskie bałwany to temat dla bardziej zaawansowanych amatorów SUP.
Warto podkreślić, że deski SUP, w przeciwieństwie do wind- oraz kitesurfingowych nie wymagają odpowiedniej, wietrznej pogody czy wysokiej fali. To dlatego tak wspaniale sprawdzają się w naszej strefie klimatycznej oraz w typowym dla większości obszarów Polski środowisku naturalnym, a ich popularność wciąż rośnie.
Czy pływanie na desce SUP jest trudne?
Pierwsze próby utrzymania równowagi na desce mogą okazać się problematyczne, jednak należy podkreślić, że umiejętność pływania na desce SUP po spokojnej tafli jeziora można opanować bardzo szybko. Co ważne, żeby korzystać z SUP z przyjemnością, nie trzeba wykazywać ani ponadprzeciętnej siły, ani dużej sprawności fizycznej.
Przy odrobinie samozaparcia i chęci, można nauczyć się pływać na desce SUP niemal w każdym wieku, posiadając zaledwie średnią kondycję fizyczną. Oczywiście im lepsza nasza forma, tym szybciej nauczymy się korzystać z SUP i tym trudniejsze wyzwania możemy podjąć.
Deska SUP na dłuższe wyprawy?
Choć najczęściej deski SUP używa się jako atrakcji podczas pobytu na plaży, to jednak nadaje się ona również na nieco dalsze i dłuższe wyprawy. Oczywiście nie pozwoli na przetransportowanie takiej ilości bagażu jak np. kajak, ale dobra deska SUP wyposażona jest w jedno lub dwa miejsca służące do transportu. Przedmioty, które chcemy przewieźć, trzeba oczywiście zabezpieczyć przed negatywnym wpływem wody i najlepiej zapakować w wodoszczelny worek żeglarski lub plecak. Tak spakowane rzeczy przypinamy linkami do deski i możemy wyruszyć w dłuższy „rejs”.
Warto nadmienić, że każda deska posiada określoną nośność i dlatego sprawdzając, czy jej nie przekraczamy, do naszej wagi musimy doliczyć również wagę bagażu. Dodatkowo maksymalne obciążenie deski wskazuje na górną granicę dopuszczalnej wagi ładunku wraz z użytkownikiem, jednak łatwiej korzysta się z SUP, jeśli zachowujemy co najmniej kilkunastoprocentowe niedociążenie. Wówczas lepsza jest manewrowość oraz większa prędkość deski.