
W wielu przypadkach jeszcze przed zgłębieniem się w temat dachówki betonowej pierwszym skojarzeniami jest „chodnik na dachu”. Wydaje się ona być nierówna, bardzo ciężka, porowata, nietrwała oraz matowa. Choć kiedyś może i tak było, to obecnie tego typu pokrycie dachowe niczym nie ustępuje innym. Co sprawia, że dachówki cementowe zdobyły serca i zaufanie Polaków?
Dachówka betonowa nie jest taka ciężka, na jaką wygląda
Wszystko, co wykonane z betonu wydaje się być ciężkie. Właśnie w związku z tym skojarzeniem powstało przekonanie, że dachówka betonowa także musi sporo ważyć. Tak naprawdę tego typu pokrycie dachowe nie jest lekkie, ale również nie przewyższa wagą, a w większości przypadków nawet nie dorównuje dachówce ceramicznej, która cieszy się równie dużą popularnością. Mimo błędnego przekonania, że dachówka betonowa jest masywna i waży o wiele więcej niż inne pokrycia dachowe, warto wiedzieć, iż prawdą jest, że obciąża ona dach — podobnie jak dachówka ceramiczna.
Dachówki betonowe — gładkie i lśniące pokrycie dachowe
Może kiedyś uważano, że dachówki cementowe są szorstkie i porowate, jednak obecne charakteryzują się tym, że gładkie i lśnią niczym glazura. Co więcej, wszelkie brudy, włączając w to zarodniki mchów, spływają z dachu, jak przy każdym innym obecnym na rynku pokryciu dachowym. Tak więc, skoro nie ma szczelin, w których mogłyby kumulować się brud i wilgoć — mech nie ma warunków do rozwoju.
Nowoczesne pokrycie dachu z betonu jest trwałe i nie pęka
Nie tajemnicą jest, że dachówka ceramiczna jest jednym z trwalszych pokryć dachowych. Jednak nie oznacza to, że nowoczesna dachówka betonowa jest nietrwała i łatwo pęka. Można wręcz śmiało stwierdzić, że jest mocna, a nawet pancerna. Nie bez powodu producenci dają 30 lat gwarancji na ten materiał.
Dachówka cementowa utrzymuje swój kolor przez wiele lat
W tym miejscu trzeba nieco bliżej przyjrzeć się technologii produkcji dachówek. Warstwa nośna, która tworzy barwiony rdzeń z betonu wysokiej klasy, jest nie tylko strukturą pokrycia, ale także bazą kolorystyczną. Końcowym elementem jest powłoka lakierowana, która dodaje dachówce betonowej jeszcze głębszego połysku, kolorytu, a przede wszystkim odporności na działanie czynników zewnętrznych — w tym również takich, które mogłyby przyczynić się do utraty koloru.
Każda sztuka dachówki dachowej jest tego samego rozmiaru i cechuje się wysokim standardem wykonania
Współczesna technologia doprowadziła do tego, że dachówki wykonane z ceramiki są wręcz perfekcyjnie równe. W przypadku dachówek cementowych jest podobnie — są one równe niemalże co do milimetra. Beton jest wtłaczany do formy oraz prasowany. Kolejno tylko schnie. Nie jest on już wypalany, tym samym nie jest poddawany działaniom wysokiej temperatury, której skutki nie zawsze są przewidywalne.