
Trytytki to po prostu opaski zaciskowe, opaski kablowe. Są to elastyczne obejmy wykonane z tworzywa sztucznego, wyposażone w mechanizm zębatkowo-zapadkowy. Zaciśnięta opaska nie rozluźnia się i tworzy trwałe połączenie. Początkowo trytytki miały za zadanie ułatwiać prowadzenie przewodów w samolotach. Dzisiaj mają jednak o wiele szersze zastosowanie. Wykorzystywane są powszechnie w wielu gospodarstwach domowych i nie tylko.
Trytytki i ich krótka historia
Historia trytytki zaczęła się w roku 1956 w fabryce Boeinga. Wówczas pracownik firmy Thomas&Betts (dzisiaj ABB) stwierdził, że układanie wiązek kabli na pokładzie samolotu zajmuje sporo czasu i nie przynosi oczekiwanych efektów. Przewody prowadzono na arkuszach sklejki i mocowano woskowanym sznurkiem. Często kończyło się to obrażeniami palców i groziło nawet ich odcięciem. Maurus C. Logan znalazł na szczęście alternatywne rozwiązanie. 24 1958 roku opatentował opaskę Ty-Rap.
Pierwsze trytytki były metalowe. Ich proces produkcji był czasochłonny, bo wymagał formowania opaski i zakładania zapadki. Dodatkowo elementy te były podane na luzowanie i złamania. Dzisiejsza wersja trytytki powstała dopiero w roku 1968. Początkowo opaski wykorzystywano jedynie w branży lotniczej. Zmieniło się to dopiero z czasem. Trytytki zaczęto również produkować z tworzyw sztucznych np. nylonu. Dzisiaj nie sposób wyobrazić sobie bez nich życia.
Skąd wywodzi się nazwa trytytka?
W Polsce trytytki pojawiły się dopiero w latach 90. XX wieku. Ich dystrybucją zajmowała się firma Trytyt. To ona nazwała opaskę zaciskową trytytką z uwagi na charakterystyczny dźwięk, który pojawia się w czasie jej zaciskania. Dzisiaj tego typu elementy wykorzystywane są nie tylko w przemyśle, ale i w wielu gospodarstwach domowych.
Do czego służą popularne trytytki? W zasadzie można ich używać na wiele różnych sposobów. Są niezastąpione wówczas, gdy zachodzi potrzeba połączenia ze sobą różnych elementów. Wyróżniają się dużą uniwersalnością i w tym tkwi tajemnica ich sukcesu.
Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy opaskę zaciskową można w jakiś sposób otworzyć. Okazuje się, że nie jest to takie proste. To spora zaleta trytytek. Jednak oznacza to, że są to produkty jednorazowego użytku. Można oczywiście próbować podważać ich główki śrubokrętem, ale zazwyczaj opaskę trzeba po prostu przeciąć nożyczkami lub nożem. Jedno jest pewne – trytytki to niepozorne akcesoria, które warto mieć zawsze pod ręką np. w skrzynce z narzędziami.